Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Zdravá výživa

Olivový olej ze slunné Malagy

Zakoupit potraviny z celého světa lze zcela bez problémů. Když už ale kupujeme zahraniční potraviny, měly by to být takové, které nejdou vypěstovat či vyrobit v našich podmínkách anebo jsou typické pro určitou oblast. Jako jsou třeba španělské olivové oleje.

Tyčinky nemusí být plné cukru a „éček“

Dostat do sebe dostatečné množství vitamínů bývá někdy problém. V létě to ještě jde, ale jakmile se zúží nabídka sezónního ovoce, bývá to horší. Řešením je ovoce sušené, například v podobě praktických ovocných tyčinek.

Jablečná šťáva

Každý, kdo má k dispozici alespoň malý kousek zahrady, by si na ni měl vysadit jabloň. Nejen pro krásné květy, ale především proto, že jablka jsou pro naše zdraví nesmírně důležitá. Měli bychom je konzumovat co nejvíce, a to jak v podobě ovoce, tak i šťáv.

Mlsat se dá i zdravě

Asi není člověka, kterého by občas nepřepadla chuť na něco sladkého. Nadměrný příjem cukru však škodí nejen naší postavě a zubům, ale celému organismu. Vybírejte proto sladkosti, které pro vás budou mít i jiný přínos než potěšení ze sladké drogy.

Okurková šťáva

O pitném režimu se zejména teď v létě píše všude. Co ale stále pít? Čaj a káva se nedají pořád a navíc podle některých se do pitného režimu ani nepočítají, limonády bývají zbytečně sladké, voda se po čase omrzí. Příjemným a zdravým osvěžením jsou čerstvé ovocné, zeleninové a bylinkové šťávy.

Manukový med z Nového Zélandu

Med se po staletí používá jako skvělé přírodní léčivo a kosmetický pomocník. Působí totiž antibakteriálně a antisepticky, má preventivní účinky a výrazně pomáhá vaší imunitě. Kvalita medu a jeho účinnost záleží především na tom, z květů jakých rostlin pochází, a na způsobu zpracování.

Pražský obchůdek s kouzlem Itálie

Projít se po nějakém čase městem, kam zavítáte jen občas, připomíná procházku místem, kam jste se po letech vydali na dovolenou.

Bezlepkové těstoviny Adriana jsou zdravé a chutnají skvěle

Lepek už dávno není strašákem pouze pro celiaky a alergiky. Čím dál více lidí totiž zjišťuje, že jim bezlepková strava velmi svědčí. Těstoviny Adriana přichází s novinkou, která vás velmi potěší.

Dlouhé červencové dny jsou jako stvořené k pobytu venku

Letní měsíce jsou ideální dobou na sportování a odlehčení jídelníčku. Díky krátkým nocím se nám ráno lépe vstává. Když do ložnice proniknou sluneční paprsky, nechce se nám z postele rovnou do práce. Jít na chvilku na brusle, kolo nebo si zaběhat a pak si dát lehkou snídani, budeme se v práci se cítit mnohem lépe.

Pivo, které vás neuspí

Myslíte na deset věcí najednou, abyste ušetřili čas, a pak dvacet minut hledáte klíče od auta. Ráno se vzbudíte a už jste unaveni, a to vás v práci čeká náročná porada. Nemáte čas se po celý den pořádně najíst. Určitě podobné situace znáte. Samozřejmě, že nejlepší by bylo zvolnit, ale ne vždy je to možné.

Chřest jako prevence vzniku nádorů

Chřest je oblíbený nejen pro svou úžasnou, specifickou chuť a široké využití v kuchyni, ale také díky svým účinkům na naše zdraví. Věděli jste například, že je přírodním afrodiziakem a může být prevencí proti vzniku nádorů?

Vyzkoušejte léčivou sílu kopřiv

Kopřiva nepatří zrovna mezi favority mezi bylinkami, spíše naopak, vnímáme ji jako nepříjemný plevel. Je však podobně jako třeba pampeliška opomíjená a zatracovaná zcela neprávem. Její blahodárné účinky na naše zdraví jsou známé po staletí. Kdo má zahradu, určitě by na ní měl kopřivám vyhradit místo.

Vliv batát na naše zdraví

Batáty jsou kořenové hlízy povijnice batátové, nebo také povijnice jedlé, což je tropická rostlina z čeledi svlačcovitých. Tyto, jinak řečené, sladké brambory se začínají objevovat v českých kuchyních mnohem častěji než dříve. Proč? Mají totiž méně kalorií a více vitamínů.

Jedna z nejzdravějších potravin světa - AVOKÁDO

Ne nadarmo patří avokádo mezi nejzdravější potraviny světa a řadí se mezi takzvané superpotraviny. V avokádu je totiž obsaženo tolik prospěšných látek, že hravě nahradí multivitamíny a doplňky stravy přírodní cestou.

Vysoký tlak? Nevadí! Tuto kávu můžete pít i vy

Jste milovníkem kávy a zároveň chcete udělat něco pro své zdraví? Představte si, že v šálku kávy získáte spolu s intenzivní chutí a aroma také léčivé látky prospěšné pro váš organismus. Káva a houba… Že to nejde dohromady? Omyl! Ochutnejte kávu s vyhlášenou medicinální houbou Reishi.

Pampelišková šťáva

Pampeliška vypadá jako posel slunce na Zemi, její květy na jaře doslova rozsvítí donedávna holé louky, a přesto je zahrádkáři tolik zatracovaná. Přitom už její odborný název – smetánka lékařská – napovídá, že se jedná o léčivku. A to opravdu významnou.

Není žvýkačka jako žvýkačka

Příznivý vliv žvýkaček na stav ústní dutiny je především díky reklamám všeobecně znám. Ne každý si však uvědomí, že i u žvýkaček, ačkoliv je nepolykáme, je stejně jako u jiných potravin potřeba sledovat jejich složení. A ještě méně je známo, že existují přírodní žvýkačky, které prospívají nejen ústní dutině, ale i našemu zažívání.

Už jste ochutnali ovoce štěstí?

Kustovnice čínská neboli Goji se pěstuje v Číně, Japonsku a Koreji. Již po staletí je používána v čínské medicíně. Jemně nasládlé plody Goji obsahují 18 druhů aminokyselin (fenylalanin, taurin a další), 21 stopových prvků jako je třeba zinek, železo nebo selen a vitamíny B1, B2, B6 a E. Její účinky mají vliv na dlouhověkost, vitalitu a údajně i sexuální potenci. V Himalájích, kde se Goji konzumuje od nepaměti, se jí přezdívá ovoce štěstí.

Snídejte zdravě a chutně

Často se říká, že snídaně je základem stravy. Den bez snídaně je tedy pro naše tělo něco jako dům bez základů. Pokud vynecháme to nejdůležitější, těžko můžeme očekávat nějaké výsledky. Většina těchto notorických (ne)jedlíků se vymlouvá na to, že na snídani nemá čas. Ve finále to ale dopadne tak, že později snědí, na co přijdou.

Mrkev a jablko

Mrkev a jablko je poměrně známá kombinace. Ať už se jedná o různé variace salátů, dezerty nebo nápoje. Proč jsou ale tyto dvě potraviny společně tolik oblíbené a jak prospívají našemu tělu? I zdánlivě obyčejné věci mohou být pro náš organismus neobyčejně dobré.