Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Zhoršují celoplošné koberce alergii? Mýtus!

Doba, kdy se téměř všichni zbavovali celoplošných koberců a nahrazovali je plovoucí podlahou, je pryč. Podle nedávných studií koberce prašnost a alergie nezhoršují. Spíše naopak.

Kde se nejvíc práší?
Každý, kdo někdy udržoval domácnost bez koberců, ví, jak snadno a rychle se na podlaze tvoří chomáče prachu. A při každém kroku se prach rozvíří do ovzduší. V pokoji s celoplošným metrážovým kobercem se tak možná překvapivě práší méně, než v místnosti bez koberce. Koberce totiž slouží pro prach jako záchytné místo, ze kterého se pak nečistoty snadno vyluxují.

Koberce i pro alergiky
Koberce se nyní doporučují i tam, kde žijí alergici. A to právě z důvodu menší prašnosti. Navíc bylo zjištěno, že roztoči, jejichž výkaly jsou častou příčinou alergií, se v kobercích téměř nevyskytují. Nemají tam totiž tak optimální podmínky jako v postelích.

Díky vývoji nových materiálů se dnes dají pořídit i koberce se speciálně upravenými vlákny, vhodné pro alergiky. Některé alergické projevy ani nezpůsobuje prach nebo roztoči, jako spíš špatně zvolený koberec – zejména ty nejlevnější bývají z nekvalitních materiálů a barev, které mohou do ovzduší uvolňovat dráždivé látky.

Metrážový, nebo kusový?
Při úvahách o zařízení pokoje asi většina lidí počítá potřebné finance. Jestliže máte nevzhlednou podlahu a děsíte se, kolik budete muset investovat do nové, můžete ušetřit pokládkou celoplošného koberce, který podlahu schová.

Metrážové koberce se vyrábí v dostatečné šířce (většinou jsou to 4 metry), takže jsou vhodné do místností téměř všech standardních rozměrů. Výhodou celoplošného koberce je i zvuková a tepelná izolace, proto se hodí do dětských pokojů a ložnic.

Pokud už ale máte nebo plánujete udělat krásnou podlahu, pak je samozřejmě škoda ji neukázat. O jednodušší údržbě podlahy bez koberce u kuchyňské linky nebo jídelního stolu není pochyb. Pro optické i skutečné zateplení místnosti však podlahu pokryjte alespoň jedním kusovým kobercem nebo běhounem. Zajímavé jsou i kombinace několika menších koberečků.

Kam pro koberec?
Koberce je dobré kupovat ve specializované prodejně (kamenné nebo internetové), kde vám zajistí profesionální poradenství, nezřídka také pokládku. Specialistou na veškeré podlahové krytiny (nejen) pro klienty na západ a východ od Prahy je společnost Koberce HIT.

Koberec vám zde nejen prodají, ale i pomohou s výběrem a zajistí pokládku profesionálními podlaháři, kteří nemají problém ani s vyrovnáním podkladu nebo odstraněním staré krytiny. Poradí si také s přechodovými a soklovými lištami. Tyto zdánlivé detaily, pokud se udělají špatně nebo vůbec, totiž dovedou zkazit dojem z celé nové podlahy.Čtěte na Medicínu:

Lněný olej a jeho účinky na naše zdraví

Zdravé podlahy: Vybíráme podlahu pro alergika

Přírodní podlahy – základ zdravého bydlení