Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Přírodní podlahy – základ zdravého bydlení

Podlahových krytin je dnes na trhu velké množství, že není snadné se hned rozhodnout. Vždy je dobré výběr podlahy pečlivě zvážit, sestavit si požadavky a uvědomit si také vhodnost jejich použití. Každá podlaha má totiž své výhody i nevýhody. Které z podlah však splňují přísné nároky na zdravotní nezávadnost?

Přírodní podlahy – každá je svým způsobem jedinečná

Přírodní linoleum, jak už název napovídá, je skutečně čistě přírodní materiál. Základními surovinami je olej z lněných semen, vápenec, dřevěná nebo korková moučka a přírodní pryskyřice. Podlahy z přírodního linolea jsou ekologické, odolné, světlostálé a vykazují optimální poměr pružnosti a tvrdosti. Také z hlediska údržby je tato podlaha ideální, navíc je i antibakteriální; její vlastnosti zamezují šíření bakterií a mikroorganismů. Není však vhodná k pokládce do vlhkých prostor.

Korek je výjimečný přírodní materiál, neboť je dlouhodobě samoobnovitelný. Poté, co se kmen korkového dubu řemeslně a bez poškození oloupe, kůra začne znovu narůstat. Korkové podlahy se proto mohou lišit svou barvou i strukturou; právě podle stáří stromu, klimatu i místa růstu. Korkové podlahy vynikají výbornou tepelnou izolací, pružností, nepropustností, odolností a mají schopnost výrazně tlumit hluk, což oceňují především majitelé panelových bytů. Korkové podlahy však mohou (vlivem světelných podmínek v místnosti) časem zesvětlat. Stejně jako přírodní linoleum jsou ekologicky a zdravotně nezávadné – hypoalergenní a antistatické, a proto představují také vhodnou krytinu do dětských pokojů či ložnic. Vybrat si lze z lepených nebo plovoucích typů podlah.

Dřevěné podlahy patří mezi stálice mezi podlahovými krytinami a jsou prověřené mnohými generacemi. Svou oblíbenost si získaly nejen pro svou materiálovou dostupnost, přírodní charakter, strukturu a vlastnosti, ale také díky množství na trhu nabízených variant. Dřevěné podlahy příjemně působí opticky i na dotek, vyvolávají pocit domácí atmosféry, hodí se pro použití do moderních, městských i venkovských interiérů. Mezi jejich přednosti patří výborné tepelněizolační vlastnosti, odolnost i snadná údržba. Jsou vhodné i pro alergiky; splňují požadavky zdravotní nezávadnosti, neboť se v nich nedrží prach, roztoči ani různé alergeny. A při správné údržbě přetrvá dřevěná podlaha dlouhá desetiletí, a jak se často říká - zestárne pouze do krásy.Čtěte na Medicínu:

Blefaroplastika - operace horních a dolních víček, jak probíhá?

Antioxidanty a jejich význam pro lidské zdraví

Netrpíte poruchou příjmu potravy?

Šťáva z Aloe vera