Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Netrpíte poruchou příjmu potravy?

Zdroj foto: pixabay.com

S blížícím se létem se stále častěji zabýváme svým vzhledem, spousta z nás chce zhubnout anebo vytvarovat tělo tak, aby vypadalo lépe v plavkách. Znáte ale míru, víte kdy už je hubnutí příliš a měli byste se zastavit?

Snad každý má někdy pocit, že by se sebou měl tzv. něco dělat, měl by zhubnout, cvičit a jíst zdravě. Někdy se ale touha po krásném těle může zvrtnout a přehoupnout ve zdravotní problém. Poruchy příjmu potravy se nejčastěji objevují u mladých žen, ale ani jiné věkové skupiny a muži nejsou mezi nemocnými výjimkou.

Co tedy jsou poruchy příjmu potravy? 

Nejčastěji se setkáváme se dvěma základními problémy, a sice s bulimií a mentální anorexií. Mezi těmito dvěma nemocemi je rozdíl, ale jejich následky jsou dosti podobné. Bulimie (bulimis v překladu znamená býčí hlad) spočívá v záchvatovitém přejídání a následném úmyslném vyvrhování potravy, ať už vyvoláváním průjmu, zvracení nebo pomocí léků určených k hubnutí. Pokud tedy máte hrozné chutě na jídlo a po nich výčitky a jídlo se snažíte zase rychle dostat z těla, možná bulimie trápí i vás a měli byste se obrátit na odborníka. 

Mentální anorexie je duševní nemoc spočívající v zkreslené představě o vlastním těle, utkvělé představě o vlastní tloušťce a strachem z toho, že bude dále přetrvávat nebo narůstat a v důsledku toho v odmítání potravy. Pro tuto nemoc je charakteristické nepřirozené snižování příjmu potravy a tekutin a zvyšování fyzické zátěže, často také za současného užívání anorektik, diuretik či projímadel. Bulimie a anorexie spolu mají těsný vztah, často jedna vede ke druhé, anebo fungují společně.

Jak poznat, že vy nebo někdo ve vašem okolí trpí poruchou příjmu potravy?

Jedinci trpící těmito nemocemi je často po určitou dobu úspěšně skrývají, pokud s nimi ale žijete v jedné domácnosti anebo s nimi trávíte hodně času, existuje celá řada ukazatelů těchto poruch, podle kterých je jasně poznáte. Psychickými projevy poruch příjmu potravy jsou nesoustředěnost, smutek, deprese (často až sebevražedné sklony), nespavost anebo přehnaná únava, nedostatek energie a síly na cokoli. Mezi další projevy těchto nemocí se pak řadí hypotenze, srdeční arytmie, anémie, suchá kůže, zvýšená kazivost zubů, křeče, svalová slabost, zvětšení příušních žláz či časté záněty slinivky břišní

Pokud máte pocit, že už vám nebo někomu blízkému touha po krásném hubeném těle přerostla přes hlavu a pozorujete alespoň některý z výše uvedených příznaků, neváhejte a obraťte se na odborníka - nejprve klidně na praktického lékaře anebo psychologa, oni už budou vědět kam vás dále poslat. Pokud máte třeba i jen podezření, nečekejte, s řešením tohoto problému se musí začít co nejdříve. Až 10 procent případů totiž končí smrtí.Čtěte na Medicínu:

Jak se pozná astma?

Detoxikace pro ženy dle ajurvédské medicíny

V čem jsou superpotraviny super?

Rakytníková šťáva