Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Když vás zaskočí inkontinence

Objevila se u vás inkontinence? Stalo se to náhle nebo pozvolna? V každém případě jste s touto komplikací pravděpodobně vůbec nepočítali a hodně vás překvapila. Víte, že nežádoucí únik moči trápí okolo 600 tisíc vašich spoluobčanů? Nejste v tom tedy sami. Inkontinence bohužel postihuje nejenom starší osoby, objevit se může v jakémkoliv věku.

Svěřte se odborníkovi

Říkáte si, že jste o podobném problému ve svém okolí nikdy neslyšeli. V rodině nikdo nic takového neměl. A víte to jistě? Málokdo se totiž odhodlá svěřit se svému okolí. Přitom je více než doporučeníhodné svůj problém s inkontinencí komunikovat alespoň s lékařem. Odborník vás vyšetří, zjistí, jaký stupeň inkontinence se vás týká a doporučí vám vhodnou léčbu. Předepíše vám léky, ukáže cviky na posilování pánevního dna, kterým byste se měli věnovat a zvolí pro vás nejvhodnější inkontinenční pomůcky. Inkontinenční pomůcku vám může také předepsat na poukaz, díky tomu vám pojišťovna pomůcku částečně nebo plně uhradí. Především získáte pocit, že je problém řešitelný. Sdílená starost je poloviční starost.

Jak vybrat inkontinenční pomůcky

Většina pacientů přiznává, že jim předepsané inkontinenční pomůcky nestačí a jsou nuceni si další výrobky sami dokupovat. Jenže sortiment je tak široký. Vyznat se v tom, která z pomůcek je pro vás nejvhodnější, není vůbec snadné. Při malém úniku moči vám postačí inkontinenční vložky. Nedoporučujeme používat klasické menstruační vložky. Mají totiž mnohem nižší savost než vložky inkontinenční. Pokud máte únik moči větší, budete potřebovat plenkové kalhotky nebo vložné pleny. Plenkové kalhotky vybírejte podle obvodu svých boků. Každá inkontinenční pomůcka musí na těle správně „sedět“. Důležitý parametr při výběru je také savost výrobku. Časem zjistíte, jaká savost vám vyhovuje.

Nemusí to být navždy

Návštěvu lékaře příliš neodkládejte. Pomůže vám lépe se zorientovat v problematice. Budete se cítit o něco jistěji a získáte pocit, že je inkontinence řešitelná. Právě pocit pádu na dno popisuje většina osob, která se setká s nežádoucím únikem moči. Neházejte však flintu do žita předčasně. Váš problém s inkontinencí nemusí být navždy. Při správně zvolené léčbě lze většinu případů inkontinence vyléčit.
 Čtěte na Medicínu:

Druhy stresu, které na nás působí

Stres a civilizační onemocnění

Imunita – základ zdraví

Močení bez mučení