Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Imunita – základ zdraví

Imunita - základ zdravíZdroj foto: ISIFA

Jste často unavení? Každou chvilku na Vás zaútočí nemoc? Pak máte nejspíš nedostatečnou imunitu. Naštěstí lze ji změnou životního stylu posílit. Zejména když zařadíte do svého jídelníčku super potraviny.

Odolnost vůči nemocem
Imunita znamená schopnost organismu bránit se působení patogenních mikroorganismů, jako jsou viry, baterie, nádorové buňky a další. Zjednodušeně řečeno imunita neboli obranyschopnost je odolnost organismu vůči nemocem. Pokud je naše imunita oslabená, jsme více náchylní k různým onemocněním, běžnými infekčními nemocemi, jako je chřipka, počínaje a závažnými onkologickými onemocněními konče. Co naši imunitu oslabuje? A čím ji lze naopak podpořit?

Co oslabuje imunitu?
Imunita je oslabována celou řadou faktorů, vnitřních i vnějších, fyziognomických i psychogenních. Sníženou imunitou trpí lidé s nedostatkem pohybu z důvodu zhoršeného pokrvení, což má za následek nedostatečné odvádění odpadních látek a škodlivin z těla. Svou roli hraje také stres, ať jsou jeho zdrojem partnerské či rodinné neshody nebo pracovní problémy. Neméně významným faktorem je nesprávná výživa nebo dokonce podvýživa, kdy v jídelníčku chybí důležité vitamíny, minerály a další cenné látky. Za zmínku rovněž stojí nedostatečný nebo nekvalitní spánek. Ke snížení imunity rovněž přispívá překyselení organismu, ale také různá chronická onemocnění, jako je například diabetes. Nezanedbatelná podíl má i naše životní prostředí, které je plné chemikálií, ale i užívání některých druhů léků, nejčastěji antibiotik.

Čím imunitu podpořit?
Pokud tedy nechceme ležet co chvíli v posteli s chřipkou či angínou, nebo riskovat rozvoj některé z civilizačních chorob, měli bychom dodržovat zásady zdravé životosprávy. To znamená pravidelně se hýbat, odbourávat stres (vyvarovat se stresu úplně je v dnešní uspěchané době téměř nemožné), dbát na kvalitní spánek, otužovat se, dodržovat pitný režim a zdravě jíst. Zdravý jídelníček doporučují odborníci obohatit o doplňky stravy nebo v rámci něho konzumovat tzv. super potraviny na posílení imunity. Super potraviny se vyznačují tím, že mají vysoký obsah důležitých živin, vitamínů a minerálů, jsou bohaté na antioxidanty a podporují imunitní systém.

super potravina posilující imunitu jsou plody Kustovnice čínské - GojiZdroj foto: Freeimages.com

Super potraviny pro zdraví
A jaké pochutiny mezi super potraviny patří? Především plody – ovoce a zelenina. Jako příklad jmenujme bobule Akai, kokosové ořechy, Aloe Vera, mladý ječmen nebo konopná semínka. Pozoruhodnou super potravinou je hlíva ústřičná. Tato dřevokazná houba parazituje na stromech, z nichž si bere živiny, které prospívají i našemu zdraví a posilují imunitu. Konzumace hlívy ústřičné nejenže posiluje imunitní systém, ale také příznivě ovlivňuje zažívání, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá při alergiích a celkově regeneruje organismus. Bohatou zásobárnou látek posilujících imunitu jsou také plody Kustovnice čínské – Goji, včelí produkty, zejména propolis a další.

Paleta super potravin je velmi pestrá. Díky tomu si každý může najít tu svou, která jeho imunitu ve spojení se zdravým životním stylem podpoří.Čtěte na Medicínu:

Znáte dýňovou mouku?

Afrodité zkrášloval olivový olej, nikoli ropa!

Za 9 dní kampaně DNY SLUNCE – nalezeno 13 MELANOMŮ