Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Dietní chyba nebo závažný problém?

Bolesti žaludku a vlastně celého břicha patří k velmi častým obtížím, které řeší značná část populace. Potíž je v tom, že mohou znamenat celou řadu problémů od úplných banalit až po velmi závažná onemocnění. Většina z nás nad krátkodobou bolestí a nevolností mávne rukou, vezmeme si lék proti bolesti a snaží se nepříjemné stavy zaspat. Když se to podaří, jedině dobře, horší je, když se bolest opakovaně vrací, stává se intenzivnější a začíná komplikovat běžný život. Rozhodně není namístě ji podceňovat, určitě navštivte lékaře. Lépe zbytečně, než abyste zanedbali nějaký závažný problém.


Sledujte další příznaky i samotnou bolest

Naprostá většina žaludečních obtíží vychází z dietní chyby a nezdravého životního stylu celkově. Střídání tučných smažených a kořeněných jídel s alkoholem, kávou, sladkými limonádami, není pro organismus nic moc. Podráždíte si sliznici žaludku a ta reaguje bolestivě. Stejně tak prohýřená noc v baru s řadou drinků a cigaret dokáže své. Kromě pořádné kocoviny si způsobíte překyselení žaludku, nevolnosti, které vyvolají zvracení, křeče a průjem. Pokud si nejste vědomí dietní chyby a bolest vás opakovaně obtěžuje, sledujte, kdy se objeví, přesné místo, odkud vychází, jakou intenzitu a délku trvání má. Stejně tak vedlejší projevy vašich obtíží: zimnici, horečku, celkovou slabost, nadýmání, plynatost, říhání, pálení žáhy, průjem nebo naopak zácpu. To vše je důležité při vyšetření u lékaře, aby mohl stanovit diagnózu.


Žádné zjevné příčiny

Samostatnou kapitolou žaludečních obtíží a bolesti je vyčerpání, stres, únava a nedostatek spánku. Dlouhodobé přetažení z práce, extrémní stres třeba před zkouškami ve škole, náročnou prezentací či jiným úkolem, řadu citlivějších jedinců zasáhne natolik, že se jejich obavy začnou promítat do psychosomatických obtíží. Tehdy lékař nic zjevného při vyšetření neobjeví, všechny ukazatele jsou v normě, přesto můžete trpět silnými bolestmi v oblasti žaludku či v dalších oblastech břicha. Přemýšlejte proto komplexně o tom, jak žijete a co mohlo vaše bolesti způsobit a každý detail sdělte lékaři.


Pomoc vlastními silami

Když není úplně zle, zkuste dva dny dietní režim, léky na bolest (Rennie, Iberogast, Gaviscon), dostatek tekutin (čistá neperlivá voda!), uvařte si mátový, zázvorový nebo heřmánkový čaj. Pomocníky z přírody jsou i tymián, hřebíček, třezalka, kurkuma, lněné semínko. Když dieta nezabere, pí opět: nejrychlejší cestou k lékaři na konzultaci.

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Foto zdroj: unsplash.com