Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Zdravé podlahy: Vybíráme podlahu pro alergika

Podlahy volíme nejen podle vzhledu a svého vkusu, zařízení a účelu místnosti, ale rozhodující je často také údržba a cena. Kdo však má doma alergika, pro toho je na prvém místě jeho zdraví a proto hledá tzv. zdravé podlahy a varianty vhodné pro jeho zdravotní potřeby.

Alergická onemocnění postihují stále větší počet lidí, často již i děti, ale vytvořit pro ně v běžném životě prostředí zcela bez alergenů nelze. V interiéru však můžeme vliv alergenů zásadně minimalizovat. Základem je dodržování čistoty a výběr vhodných materiálů. Při výběru podlahových krytin proto sáhneme po některé tzv. zdravé neboli čisté podlaze.

Plovoucí podlahy

Velkou oblibu si získaly především v posledních letech, kdy se díky moderních technologiím daří skvěle kopírovat vzhled skutečného dřeva, ale jejich údržba je mnohem jednodušší a také se vyznačují vyšší odolností proti mechanickému poškození než pravé dřevo. Navíc plovoucí podlahy neimitují jen strukturu dřeva, ale i parket nebo dlažby, čímž se jejich použití v interiéru rozšiřuje.

Korkové podlahy

Předností korkových podlah je nejen jejich „teplý“ vzhled, ale jsou i příjemné na dotek, extrémně elastické, nabízené v široké nabídce odstínů. Vhodné jsou do dětských pokojů i do dalších místností.

Díky snadné údržbě a dlouhé životnosti náleží korkové podlahy mezi tzv. zdravé podlahy.

Korkové podlahy

Marmoleum a přírodní linoleum

Tradiční podlahovinou je stále linoleum, ovšem doba se mění a výrobní technologie také. Proto dnes klasické linoleum a PVC je nahrazováno stále častěji materiály přírodními. Snadná údržba, antistatický povrch zabraňující tvoření a množení bakterií, odolnost proti poškození i rozmanité barevné provedení, různé tloušťky a bezespárová pokládka z linolea dělají podlahovou krytinu vhodnou do většiny místností.

Jako výborný tepelný a zvukový izolant se osvědčuje v dětských pokojích stejně jako ve velkých plochách obývacích pokojů. V obchodech přírodní linoleum často nacházíme pod názvem marmoleum.

Koberec – a proč ne?

Zapomeňte ovšem na vysoký, hrubý koberec, ten je pro alergiky v podstatě tabu. Dětský pokoj však je možné doplnit vhodným kusovým dětským kobercem s nízkým vlasem (často již s atestem pro alergiky), ovšem při dodržování pravidelného vysávání min. 1-2 x týdně. Děti koberce milují a ty svou barevností přispívají k jejich psychické pohodě, tak proč jim je nedopřát?Čtěte na Medicínu:

Nemoc, která není vidět - Crohnova choroba

Chutné sýrové bochánky s letním salátem

Babské rady na pálení žáhy

Co máme vlastně pít při detoxikačních kůrách?