Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Okurková šťáva

Zdroj foto: pixabay.com

O pitném režimu se zejména teď v létě píše všude. Co ale stále pít? Čaj a káva se nedají pořád a navíc podle některých se do pitného režimu ani nepočítají, limonády bývají zbytečně sladké, voda se po čase omrzí. Příjemným a zdravým osvěžením jsou čerstvé ovocné, zeleninové a bylinkové šťávy.

Pro naše tělo je nejlepší, když konzumujeme lokální a sezónní potraviny. Takže teď je ideální čas na jahody, maliny či borůvky, ze zeleniny hlavně hrášek a okurky. Že jsou okurky skvělé do salátu, víme dlouho. Okurková limonáda, zdravá náhražka přeslazených sycených limonád, je hitem restauračních zahrádek ale až asi dva poslední roky. Okurkovou šťávu bychom si měli teď, doslova v okurkové sezóně, dopřávat co nejčastěji.  Našemu tělu dodá plno minerálů a dokáže pomoci i při specifických potížích. Tato zelenina má nulový glykemický index, čímž se řadí mezi nejvhodnější potraviny pro osoby s diabetem nebo nadváhou.

Okurka obsahuje jód, mangan, draslík, hořčík, železo, křemík, fluor, vápník, fosfor, sodík, měď, síru, vitamíny A, B1, B2, B6, C, E a K. Z 90-96% obsahuje vodu, takže skvěle osvěží a zažene žízeň.  Je také úžasným pomocníkem při redukčních dietách, a to právě pro vysoký podíl vody a téměř nulové množství cukru. Okurka také čistí zažívací ústrojí a je přírodním diuretikem. Usnadňuje vylučování odpadních látek, a proto je vhodná i při dnes tak populárních detoxikačních kůrách. Čerstvá šťáva z okurek díky obsahu křemíku a síry povzbuzuje zdravý růst a pružnost vlasů i vazivových tkání. Obsažený draslík příznivě působí na činnost žaludku a střev. Okurky neutralizují nadměrně kyselý odpad produkovaný tělem po konzumaci jídel živočišného původu. Jsou velice vhodné pro osoby trpící dnou nebo revmatismem. Dobře působí také na krevní oběh, snižují totiž krevní tlak.  Podle některých zdrojů by okurky mohly být i prevencí vůči nádorovým onemocněním, a to zejména prostaty, prsou, vaječníků, plic a dělohy.

Okurková šťáva umí zahnat únavu

Okurková šťáva se v létě doporučuje i na potlačení únavy namísto kávy. Vyzkoušejte to, opravdu to funguje. Kromě povzbuzení budete mít navíc po vypití okurkové šťávy – na rozdíl od kávy – svěží dech. Látky obsažené v okurce totiž ničí bakterie, které jsou příčinou zápachu v ústech. Okurkovou šťávou se také můžete „vyléčit“, když jste to přehnali s alkoholem a ponocováním. Dodá tělu chybějící živiny, a pomůže mu tak vypořádat se rychleji s kocovinou.

Jsou situace (jako třeba zrovna zmíněná kocovina), kdy nemáte čas, energii nebo náladu si připravovat šťávu doma, byť je to velice jednoduché. Pro takové případy se vyplatí uložit si odkaz na stránku FRESH-JUICES.  Čerstvé šťávy si od této společnosti můžete nechat doručit až domů, a to buď v chlazené, nebo mražené formě. Čerstvě lisované šťávy jsou pouze zchlazeny či šokově zmraženy okamžitě po vylisování, neobsahují žádné konzervační látky ani neprochází pasterizací. Hodí se tak i pro vyznavače raw stravy. Šťávy od této české společnosti zakoupíte i na pražských farmářských trzích. FRESH-JUICES nabízí téměř padesát druhů čerstvých šťáv, jednu zdravější než druhou. Časově omezenou nabídku nyní tvoří právě 100% okurková šťáva. A proč je tato šťáva dostupná jen pár týdnů v roce? FRESH-JUICES totiž dbá na to, aby všude, kde je to možné, používala lokální suroviny. Proto například okurky odebírá jen od místního pěstitele. A to mj. proto, že klasické české salátové polní okurky mají mnohem lepší chuť než celoročně dostupné, ale chuťově trochu mdlé hadovky. Tak neváhejte, ať stihnete načerpat zdraví z pravých českých okurek.Čtěte na Medicínu:

Červená řepa a zdraví

Chia semínka pro zdraví i krásu

Pampelišková šťáva