Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Není žvýkačka jako žvýkačka

Příznivý vliv žvýkaček na stav ústní dutiny je především díky reklamám všeobecně znám. Ne každý si však uvědomí, že i u žvýkaček, ačkoliv je nepolykáme, je stejně jako u jiných potravin potřeba sledovat jejich složení. A ještě méně je známo, že existují přírodní žvýkačky, které prospívají nejen ústní dutině, ale i našemu zažívání.

Používání žvýkaček přispívá k tvorbě slin, které „čistí“ ústní dutinu. Látky přidané do žvýkaček dokáží navíc příjemně osvěžit dech. Bohužel jsou však plné látek, kterým se u jiných potravin vyhýbáme. Na většině žvýkaček je nápis bez cukru, což evokuje, že jsou zdravější. Bohužel tomu tak ale není, protože přírodní cukr nahrazují umělá sladidla, zejména aspartam. Tato látka je prokazatelně nebezpečná pro osoby s vrozenou poruchou metabolismu fenylketonurií. A navíc je podezřelá z nebezpečného vlivu na lidský mozek. Další složka běžných žvýkaček? Umělé antioxidanty BHA a BHT. Antioxidanty se do potravin přidávají proto, aby prodloužily jejich trvanlivost a ochránily ji před oxidací. Antioxidant BHT se vyrábí z vedlejších produktů vznikajících při zpracování ropy a ačkoliv je považována za bezpečnou, studie na zvířatech prokázaly jeho negativní vliv na játra, ledviny, plíce a vaječníky.

Rovněž antioxidant BHA může být podle průzkumů provedených na zvířatech karcinogenní.

Lze najít alternativu k běžným žvýkačkám plným umělých látek? V běžné síti prodej potravin hůře, ale v bioprodejnách, prodejnách zdravé výživy, lékárnách nebo na internetu naštěstí ano. Zcela jedinečným výrobkem je Masticha, pryskyřice ke žvýkání. Označuje se za nejstarší žvýkačku. Jedná se o pryskyřičnou mízu stále zeleného keře Pistacia lentiscus (česky řečík lentišek). Získává se už více než 2 000 let pouze na jediném místě na světě, a to v malém regionu na jižní straně řeckého ostrova Chios. Kombinace klimatických podmínek a místní půdy je zřejmě tajemstvím, proč je chioská masticha dlouhá staletí oceňována pro blahodárné léčivé účinky na lidský organismus.

Pryskyřičná míza

Pryskyřičná míza se nijak neupravuje, pouze se omyje vodou a usuší na slunci. Každý kousek je originál, jednotlivé slzičky mízy se liší velikostí, tvrdostí i tvarem. Lze ji žvýkat surovou, máte tak jistotu, že opravdu nežvýkáte nic jiného než čistou přírodní pryskyřici. Můžete však zakoupit také žvýkačky ELMA obsahující mastichu a mastichový olej. Žvýkačky ELMA jsou bez cukru, pouze s přírodními sladidly xylitol, sorbitol a mannitol. Jsou to jediné žvýkačky dostupné na našem trhu, které neobsahují výše zmíněné umělé antioxidanty BHT a BHA. Masticha má sama o sobě silné antimikrobiální účinky a je tak prevencí proti vzniku zubního plaku. Obsažený xylitol pomáhá redukovat ústní kyseliny, které způsobují zubní kaz. Masticha však nemá dobrý vliv jen na ústní dutinu.

Je považována za jeden z přírodních zázračných léků – pomáhá při hojení ran, regeneruje pokožku a podporuje tvorbu kolagenu, působí antimykoticky a je přirozeným rostlinným antioxidantem.

Studie dokonce prokázaly, že masticha dokáže potlačovat až úplně redukovat bakterii Helicobakter pylori, původce žaludečních vředů.

Jak se surová masticha používá? Zcela jednoduše – stačí vložit mastichovou kapku do úst a cucat ji jako bonbon. Masticha do sebe absorbuje sliny z úst, až úplně změkne, a pak ji můžete začít žvýkat. Komu tento způsob konzumace nevyhovuje, ale přesto by rád využil léčivé síly mastichy, ten může užívat kapsle Masticlife obsahující prášek z mastichy. Tyto kapsle uleví od pálení žáhy či bolesti žaludku, mají příznivý vliv na hladinu cholesterolu a snižují krevní tlak.

Kapsle s práškem z mastichy - Masticlife

Za přírodní zázračné léky je označována spousta přípravků, které využívají benevolenci v normách na potravinové doplňky. Za mastichou ale stojí skutečně tisícileté zkušenosti, které jsou navíc ověřeny odbornými studiemi, publikovanými v mezinárodních vědeckých časopisech. Na stránkách www.masticha.cz můžete zakoupit i testovací balíček s produkty z mastichy. Sami tak můžete vyzkoušet, zda vám masticha bude vyhovovat a jaká forma je pro vás ta nejlepší.Čtěte na Medicínu:

Jak se zasytit, a přitom nepřibrat?

Bylinné čaje: přírodní řešení mnoha zdravotních problémů

Opět volně dýchat, i to je možné…

Mrkev a jablko