Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Mrkev a jablko

Zdroj foto: pixabay.com

Mrkev a jablko je poměrně známá kombinace. Ať už se jedná o různé variace salátů, dezerty nebo nápoje. Proč jsou ale tyto dvě potraviny společně tolik oblíbené a jak prospívají našemu tělu? I zdánlivě obyčejné věci mohou být pro náš organismus neobyčejně dobré.

Snad nejcennější látkou mrkve jsou karotenoidy, zejména betakaroten, který pomáhá naší pokožce lépe snášet sluneční záření. Z karotenoidů také naše tělo syntetizuje vitamín A, který je stěžejní pro naši obranyschopnost. Áčko je také výborné pro náš zrak. Jeho nedostatek totiž může vést až k šerosleposti. Mrkev může být prospěšná také při potížích s kardiovaskulárním systémem, sníženou mužskou plodností nebo ve stresových situacích. Obsahuje totiž velké množství selenu, které posiluje nejen nervovou soustavu. 

Mrkev
Zdroj foto: pixabay.com

Antistresově působí také jablko, které rovněž pomáhá zvyšovat imunitu. Najdeme v něm vitamíny C a E a minerály jako jsou draslík, hořčík a železo. Jablka obsahují pektin, který zachycuje vodu a odpadní látky ve střevech a tím se stává jedním z účinných antioxidantů. Kyseliny, které jsou v jablkách obsaženy, obnovují střevní flóru a brání kvašení ve střevech, mají také alkalizující účinek v krvi a tkáních. Spolu s cibulí je jablko nejbohatším zdrojem kvercetinu, což je jeden z nejúčinnějších a nejdůležitějších flavonoidů.

Jablko
Zdroj foto: pixabay.com

Mrkev s jablkem tvoří výborný salát, který se dá připravit na mnoho způsobů. Základem je nastrouhat jablko i mrkev, a poté už se fantazii meze nekladou. Máme pro vás hned několik tipů, co do této směsi přidat, aby chutnala báječně.

- Skořice, med, vlašské ořechy
- Rozmačkaný banán, šťáva z citronu, mandle
- Hrozinky, šťáva z limetky, trocha nastrouhaného zázvoru
- Ananas, kysaná smetana 

Dalším skvělým využitím pro tuto kombinaci je o něco zdravější perník. Stačí postupovat tak, jak jste zvyklí, jen vyměníte bílou mouku za pohankovou, žitnou nebo celozrnnou, místo mléka použijete kysané podmáslí a do hotového těsta vmícháte najemno nastrouhanou mrkev s jablkem. Výsledkem je zdravější a výtečný perník s úžasně vláčnou konzistencí. 

Nejrychleji do sebe všechny látky dostaneme pomocí čerstvé šťávy. Ideálním pomocníkem je odšťavňovač Russell Hobbs. Bez nepořádku a bez námahy získáte skvělou porci vitamínů a prospěšných látek. Odšťavňovač Aura nabízí dvě rychlosti, inteligentní a plynulé nastavení, snadno se čistí a obsahuje mechanickou bezpečností pojistku. S jeho pomocí si rychle a snadno připravíte snídani nebo svačinku.

Odšťavňovač Aura - Russell Hobbs

A jak máte mrkev s jablkem nejraději vy?Čtěte na Medicínu:

Kortikoidy a děti

Čaj maté povzbuzuje tělo i mysl

Melounová šťáva čistí, uzdravuje a zkrášluje!

Granátové jablko. Připravte si z něho domácí šťávu!