Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Kortikoidy a děti

Ve chvíli, kdy se jedná o léčbu dětí, bývají rodiče velmi aktivní ve vyhledávání vedlejších účinků léků. Nebývá však mnohdy obava z jistých léků nadsazená? A pokud se jedná o strach z kortikoidů, nepřeháníme to trochu?

Foto: Pixmac

Ve chvíli, kdy se jedná o léčbu dětí, bývají rodiče velmi aktivní ve vyhledávání vedlejších účinků léků. Nebývá však mnohdy obava z jistých léků nadsazená? A pokud se jedná o strach z kortikoidů, nepřeháníme to trochu?

Spousta lidí se vyděsí, když uslyší, že na své onemocnění berete kortikoidy. Ještě větší množství lidí ale pobouří, když zjistí, že jsou těmito medikamenty léčeny vaše děti. Pokud nejde o nadměrně závažnou chorobu, používají se tyto léky u dětí především při dermatologických ekzémech. Léčivá látka je v tomto případě obsažená v masti, kterou se postižené místo potírá. Někteří lidé vědoucně tvrdí, že by svým dětem tuhle léčbu neumožnili, jelikož se dočetli o velkém množství nežádoucích účinků, které způsobuje.  Na druhé straně, jsou tu i názory z druhého tábora. Ten tvrdí, že odmítnout dítěti mazat ekzém mastí z kortikoidů je to samé, jako když člověku s astmatem vezmete inhalátor. Nonšalantně řečeno, taky nepochopí, proč to děláte, a rozhodně z toho nebude mít radost. Z nějakého důvodu přeci tato léčba nasazena byla a není důvod, proč ji odmítat.

Co si o tom myslíte vy? Koneckonců, rozhodnutí o použití toho či daného léku u vašich dětí, třímá v rukou nejen doktor, ale především vy sami.

Pojďme se podívat na dvě světlé a méně světlé stránky užívání korikoidů:

Pozitiva

  • rychlý nástup účinků
  • jsou jednou z možností, když už jiná léčba nezabírá

Negativa

  • Velké množství nežádoucích účinků
  • Např. vředy, otoky, osteoporóza tloustnutí

Ať už jsou negativa jakákoliv, pamatujte, že kortikoidy jsou jedny z nejlepších léků, co se týče doby začátku působení. Na rozdíl od jiných léků, které se používají na léčbu autoimunitních chorob.  Například imunosupresiva patří mezi ty léky, jejichž nástup účinku je znatelně delší. Začínají účinkovat až po třech měsících. Oproti tomu kortikoidy začnou účinkovat již během prvního týdne.  Spoustě lidem ulevili od bolestí a jiných fyzických projevů trápení. Pořád máte o kortikoidech špatné mínění?

Pokud v případě onemocnění vašeho dítěte existuje i jiná alternativa léků, je nasnadě ji zvážit. Pokud však jiná varianta není, budete se muset smířit s kortikoidy, které vám nabídl lékař. Ovšem i tady platí zlaté pravidlo, jako ostatně pro všechny léky – PTEJTE SE. Není nic snazšího než se zeptat, zda jedinou možností je právě léčba kortikoidy. Lékaři vám neřeknou vše, i když se to tak mnohdy může jevit.

Jedním z práv pacienta je i právo na informace o lécích a jejich účincích. Buďte moudří a svá práva dobře využijte.Čtěte na Medicínu:

Olej z černého kmínu posiluje imunitu

Lněný olej a jeho účinky na naše zdraví

Nemoc, která není vidět - Crohnova choroba

Spásná růžová pilulka