Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Manukový med z Nového Zélandu

Med se po staletí používá jako skvělé přírodní léčivo a kosmetický pomocník. Působí totiž antibakteriálně a antisepticky, má preventivní účinky a výrazně pomáhá vaší imunitě. Kvalita medu a jeho účinnost záleží především na tom, z květů jakých rostlin pochází, a na způsobu zpracování. Za nejkvalitnější med na světě lze označit laboratorně certifikovaný Manukový med.

Med Manuka pochází z Nového Zélandu. Na plantáže keřů manuka jsou v době květenství dopraveny úly se včelami. Včely tak sbírají nektar v podstatě pouze z těchto vzácných a léčivých rostlin a vytvářejí jednokvětý med. Ten je pak šetrně a s maximální péčí stáčen. Manukový med má specifickou chuť a díky svým vlastnostem se doporučuje používat jako léčivý doplněk stravy a ne pouze jako, byť výborná, pochutina.

Med Manuka obsahuje unikátní přírodní enzymy

Jak Manuka med pomáhá?

Keř manuka byla odpradávna domorodci využíván pro své léčivé účinky,. Esenciální olej získávaný z listů má antimikrobiální, antimykotické, protizánětlivé a protialergické účinky. Je pomocníkem při léčbě ekzémů, lupenky, akné a zánětů.

Díky vysokému obsahu pylu z keře manuky mají všechny pravé Manukové medy prověřené antibakteriální vlastnosti, kterých dosahují vysokým obsahem vhodných enzymů. Manukový med účinkuje dokonce i na odolné bakterie, jako je Zlatý stafylokok nebo Helicobacter pylori, kterou trpí podle odhadů až polovina dospělých starších 60 let. Tato bakterie napadá sliznici žaludku a způsobuje zejména žaludeční vředy.

Užívat manukový med se doporučuje například při kardiovaskulárních problémech, v rekonvalescenci, po ozařování ale také chřipce, nachlazení nebo angíně. Dále při infekcích močového měchýře, při podráždění žaludku zkrátka v situacích, kdy potřebujete posílit imunitní systém (rocker Ozzy Osbourne říká, že mu Manuka med zachránil život).  Pomáhá také zvýšit sportovní výkon, a proto si ho oblíbil i úspěšný srbský tenista Novak Djoković.

Přísné hodnocení kvality

Po celou dobu výroby je med pod stálou kontrolou kvality. Abyste si mohli být jisti, že kupujete opravdu med se zaručenými účinky, laboratorně se stanovuje u každé šarže medu UMF® faktor (Unikátní Manuka Faktor) nebo KFactor™. Každá z metod hodnocení má své příznivce i kritiky, ale obě hodnocení jsou schválené vládními novozélandskými úřady. Jak se v označení vyznat? Ve zkratce řečeno, Označení UMF® následované číslem vyjadřuje intenzitu UMF® aktivity v příslušné šarži. Tedy čím vyšší hodnota, tím je vyšší antibakteriální pro-imunitní aktivita. Kfactor™ je relativně nový systém založený na měření několika základních ("Key") faktorů. Využívá technologiii nukleární magnetické rezonance, pomocí které se měří četnost zrníček pylu Manuka v medu.  V medu s Kfaktorem 12 je 65 % zrníček pylu z keře Manuka, Kfaktor 16 zaručuje 75 % takových zrníček a nejkvalitnější med s Kfaktorem 22 obsahuje 90 % manukových zrníček.

Tyto medy mají kromě  všech zmíněných vlastností ještě něco navíc. Všechny značkové Manuka medy jsou surové, tedy neupravované. Jde o medy, které nebyly zahřáty na teplotu vyšší než 42°C, což je průměrná teplota uvnitř úlu. Tento med zaručuje, že přírodní enzymy obsažené ve včelím medu stejně jako antioxidanty, vitamíny a minerály jsou nezměněné, nepoškozené a nezničené. Kromě toho pocházejí z úlů vyrobených z ekologických materiálů obaly neobsahují Bisfenol A (BPA). Med není pasterovaný ani nijak jinak upravený, je vhodný i pro příznivce RAW, neboli přírodní surové stravy.

Manuka neboli balvín metlatý je keř pocházející z Nového Zélandu

Manukový med je už po mnoho let velmi žádaný v mnoha zemích světa, zejména ve Velké Británii, ale i v USA a na dálném východě. Celosvětová poptávka po pravém manuka medu neustále roste a převyšuje nabídku. To je důvod pro rostoucí ceny tohoto produktu.
Českým zákazníkům ho představuje na svých webových stránkách společnost Prolife s.r.o www.manuka-med.cz. Pro zachování rozumných cen tato rodinná firma navázala přímý kontakt s certifikovanou maďarskou firmou z Nového Zélandu, která produkuje laboratorně testovabé a certifikované medy. Manuka Med se stal jejím stěžejním produktem. Zpětná pozitivní vazba od zákazníků potvrzuje, že ačkoliv je cena vyšší oproti běžnému medu, vyšší účinky a prověřená kvalita tuto cenu vykompenzují.Čtěte na Medicínu:

Hemoroidy, česky zvané zlatá žíla

Aloe Vera, kouzelná bylinka existuje

Češi umějí odpočívat, nejraději na Slovensku

Dárečky pro zdraví celé rodiny