Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Psychologie

Jak se vyrovnat se ztrátou blízkého

Potkala i vás smutná událost a vaši rodinu opustil váš blízký člověk? Jakmile máte za sebou všechny náročné povinnosti spojené s pohřbem, přijde chvíle, kdy se budete muset vyrovnat se ztrátou blízkého především psychicky.

Může vůně léčit? Ta přírodní ano

Obklopovat se vůněmi je důležité pro naší psychickou, ale dokonce i fyzickou pohodu. Vybírejte však vůně vyrobené z přírodních éterických olejů, kde nehrozí zdravotní komplikace jako u uměle vyráběných vůní.

Netrpíte poruchou příjmu potravy?

S blížícím se létem se stále častěji zabýváme svým vzhledem, spousta z nás chce zhubnout anebo vytvarovat tělo tak, aby vypadalo lépe v plavkách. Znáte ale míru, víte kdy už je hubnutí příliš a měli byste se zastavit?

Podzimní deprese není výmysl. 5 účinných rad, jak ji překonat

Za okny se čím dál dříve smráká, počasí nestojí za nic. V dešti cestou do práce, kde musíte kvůli uzávěrkám trávit více času, než kolik byste chtěli, vás napadají temné myšlenky. Sklíčenost a chmury jako kdyby k podzimu a předdušičkovým týdnům patřily. Pokud si v nich zcela nelibujete a hledáte cestu z labyrintu podzimní únavy, čtěte dál. Nabízíme pět zaručených fíglů, jak se depresivní nálady zbavit a dostat do žil novou energii.

Sexem ke zdraví

Je léto a s ním i odhalování většího množství kůže, letní románky a obecně větší chuť na intimní radovánky. O nezbytnosti bezpečného sexu, obzvlášť v případě krátkých letních známostí toho bylo napsáno už spousta. Ale víte, že je pravidelný sex prospěšný jak pro naše fyzické tak i psychické zdraví?

Jaká výchova je zdravá?

V posledních měsících se v internetových médiích díky vyjádření několika odborníků rozproudila vášnivá debata o výchově. Jejich černobílé věty tipu tolerantní výchova plodí děti agresivní, necitlivé a bez schopnosti sebeovládání, zvedly ze židle řady rodičů. A dle našeho názoru na vzdělávacím webu mamaste.cz právem.

Proč stále více lidí trpí depresemi, špatnou náladou a nespavostí

V poslední době stále více lidí trpí nespavostí, špatnou náladou, stresem a depresemi.

Netrpíte mánií?

Energie, odhodlání, dobrá nálada, nadšení, extroverze, společenskost… to všechno jsou pozitivní vlastnosti. Lidé, kteří je mají, jsou velice oblíbení a navenek působí šťastně. Ale co když už je toho všeho příliš a přebytek energie se stane nebezpečným nejen pro samotného člověka, ale i pro jeho okolí? V takovém případě se jedná o duševní poruchu jménem mánie.

Víte co je kyberchondrie a jak se dá léčit?

Díky vynálezu internetu se nám otevřely úplně nové možnosti vyhledávání informací, stačí pár kliknutí a dokážeme zjistit téměř cokoli. Je to jistě skvělá věc, pokud se chceme vzdělávat, plánovat cesty do jiných zemí, zjišťovat reference na všechny možné řemeslníky, anebo pokud jsme třeba jenom zvědaví a rádi objevujeme nové věci. V oblasti medicíny a tvoření diagnózy jde však často spíše o neštěstí.

Jak vyzrát nad obavami, stresem a nejistotami?

Představte si, že ležíte sami na překrásné písčité pláži u čistého azurového moře a náležitě si to užíváte. Je nádherný slunečný den a Vy jen tak ležíte na pohodlném lehátku a posloucháte šumění moře. Vaše mysl je úplně uvolněná, nemyslíte na žádné starosti nebo povinnosti, prostě uvolněně ležíte.

Netrpíte neurózou?

Neurotik patří mezi slova, se kterými se často setkáváme v běžné řeči. Není divu, některou formou neurózy údajně trpí takřka třetina naší populace. Jaké jsou příznaky neurózy? Jaké druhy neuróz existují? A co dělat, pokud některou z nich trpíte?

Hraniční porucha osobnosti

Hraniční porucha osobnosti je specifickou poruchou osobnosti charakteristická značnou nestabilitou v emociální oblasti, což se projevuje neadekvátními reakcemi na běžné situace každodenního života. Pro pacienty je typické, že obtížně ovládají zlost a mají nepředvídatelné změny nálad. Výskyt hraniční poruchy osobnosti v naší populaci je velmi častý.

Jak překonat smutek z konce letní lásky

Léto je pro většinu z nás časem dovolených a cestování. Právě v létě se proto často stává, že se zamilujeme do člověka, který bydlí stovky nebo dokonce tisíce kilometrů daleko. Vztahy na dálku však obvykle nemají příliš dlouhé trvání, bývá jen otázkou času, než svou letní lásku zasuneme mezi vzpomínky. Jako první tak učiní racionálnější z dvojice, druhý pak zůstává sám se svým zklamáním. Jak smutek z konce letní lásky překonat?

Svírá Vás úzkost?

Co je to vlastně úzkost? Ledová ruka svírající naše srdce. Nepříjemný pocit okolo žaludku, který dává tušit, že něco není v pořádku. Ale co? Ať se snažíme sebe víc dopátrat konkrétního důvodu našeho znepokojení, naše snaha vychází naprázdno.

Spokojené manželství podle vědců? Láska nestačí!

K udržení dobrého manželství je zapotřebí víc než jen láska.

Světelná pohoda ovlivňuje naše duševní zdraví

Světlo významně ovlivňuje lidskou psychiku. Zlepšuje nám náladu a zvyšuje naši celkovou produktivitu, přestože přímá úměra mezi slunečním svitem a vyšší produktivitou práce nebyla dosud jednoznačně prokázána.

Netrpíte fobií?

Arachnofobie, klaustrofobie, bacilofobie. Pojmy, které každý minimálně jednou slyšel. Nejčastější druhy fobií, se kterými se setkáváme u lidí kolem nás. Víte ale, že fobií existují celé stovky? A víte, že se lze fobie také zbavit?

Strach z operace a jak ho překonat

Strach z bolesti a strach z neznáma patří mezi nejčastější druhy strachu, které nás trápí. Strach z operace a souvisejícího pobytu v nemocnici v sobě spojuje nejen strach z bolesti a neznáma, ale dále k němu přistupují obavy z toho, jak bude rodina v době naší nepřítomnosti fungovat.

Jak jste na tom s depresí?

Máte pocit, že trpíte depresí? Anebo jste pojali podezření, že depresí trpí někdo z Vašich blízkých? Přečtěte si náš článek, ať víte, jak na tom jste. Zda Vás trápí běžné chmury, anebo potřebujete pomoc odborníka.

4 tipy, jak si usnadnit nástup do nové práce a zatočit s obavami

Po dlouhém a vyčerpávajícím hledání práce vám konečně zavolají z firmy s tím, že vás berou. První radostné okamžiky z úspěchu ale postupně odeznívají, aby je vystřídaly smíšené pocity a řada otázek: dokážu si rychle zvyknout na nové pracovní prostředí, budu dobře vycházet s kolegy, zvládnu své povinnosti? Personalista Lubomír Husar z pracovního portálu Cliqjobs.com připravil několik tipů, jak si nástup do nového zaměstnání usnadnit.
12