Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Strach z operace a jak ho překonat

Strach z bolesti a strach z neznáma patří mezi nejčastější druhy strachu, které nás trápí. Strach z operace a souvisejícího pobytu v nemocnici v sobě spojuje nejen strach z bolesti a neznáma, ale dále k němu přistupují obavy z toho, jak bude rodina v době naší nepřítomnosti fungovat. 

Foto: Pixmac.cz

Předoperační období je náročné

Pokud se pacient nenachází v bezprostředním ohrožení života, je obvyklé, že se operace plánuje několik týdnů až měsíců dopředu. Pacientův strach pak roste s blížícím se termínem. Po operaci zpravidla sám odezní. Jak jej ale do té doby překonat? Existují nějaké osvědčené rady, které člověku pomohou toto psychicky náročné předoperační období zvládnout? Odborníci i laici doporučují dvě věci. Myslet pozitivně a myslet na pobyt v nemocnici co nejméně.

Myslete pozitivně

Myslet pozitivně v praxi znamená nepřipouštět si, že by operace mohla špatně dopadnout. Operaci bychom měli vnímat jako prostředek, který ve svém důsledku zlepší naše zdraví, a zvýší tak kvalitu našeho života. Měli bychom si představovat sami sebe ve „vylepšeném“ stavu po operaci. Anestezie se nebojte, je to stav, díky němuž nebudete vnímat bolest, a tudíž se jí nemusíte bát.

Důvěřujte a pověřujte

Při odbourávání strachu z operace hodně pomůže důvěra. Když lékařům věříte, že jsou odborníci, a že vědí, co dělají, přispěje to ke zmírnění Vašich obav. Co se strachu o fungování rodiny ve Vaší nepřítomnosti týče, vždy je dobré vše předem domluvit a zajistit, abyste byli klidnější. Nebojte se pověřit své příbuzné a přátele, rádi Vám pomohou.

Zaměstnejte se

I když budete myslet pozitivně, červíček pochybnosti se do Vaší mysli tu a tam vloudí. Před operací je proto lepší, když se zaměstnáte různými aktivitami, ať už pracovními, nebo volnočasovými (samozřejmě s ohledem k Vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu), obklopíte přáteli, abyste na samotnou operaci nemysleli. Lidem také hodně pomáhá, když si naplánují po operaci něco, na co se budou těšit.



Čtěte na Medicínu:

Arganový olej a jeho účinky na naše zdraví

Červené víno a zdraví

Babské rady proti nespavosti

Bazalka - bylinka nejen pro přípravu jídel