Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Světelná pohoda ovlivňuje naše duševní zdraví

Světlo významně ovlivňuje lidskou psychiku. Zlepšuje nám náladu a zvyšuje naši celkovou produktivitu, přestože přímá úměra mezi slunečním svitem a vyšší produktivitou práce nebyla dosud jednoznačně prokázána.

Je známé, že v zemích, jako je například Norsko nebo Švédsko, kde je nízký počet hodin slunečního svitu, trpí lidé mnohem častěji depresemi, než v jiných částech světa. Například ve slunném Španělsku.

Nezdravý deficit denního světla lze naštěstí z velké části nahradit umělým osvětlením. Za slunečných dnů se však často potýkáme se zcela opačným problémem, kdy hledáme řešení, jak ochránit interiér před slunečními paprsky, a přispět tak k optimální světelné, a zároveň tepelné pohodě. Vzhledem k vývoji moderní stínící techniky se možnosti neustále rozšiřují.

Foto římských rolet: http://www.rolrols.cz/rimske-rolety

Tradiční řešení představují látkové rolety nebo žaluzie. Velké oblibě se rovněž těší předokenní rolety, praktické řešení zajišťující spolehlivou ochranu nejen před žhavými slunečními paprsky, ale také před nadměrnými tepelnými ztrátami a v neposlední řadě i před možnými pokusy o vloupání.

Foto látkových rolet: www.rolrols.cz/latkove-rolety

Když se vrátíme zpět k umělým zdrojům světla, psychickou pohodu člověka ovlivňuje nejen samotná přítomnost zdroje světla, ale také jeho barva. K navození psychické pohody je ideální buď teplé bílé, nebo nažloutlé světlo využívané k navození útulné atmosféry v domácím prostředí, nejčastěji v obývacím pokoji. Naproti tomu studená bílá barva, která se používá k osvětlení pracovní plochy, například pracovního stolu nebo kuchyňské linky, naší psychice příliš neprospívá. Pro činnosti, jako je krájení zeleniny nebo psaní, je však mnohem vhodnější. Zejména pokud jde o zdraví našich očí.

Mezi umělé zdroje, které přispívají ke zvyšování psychické pohody, dále patří dekorativní osvětlení, a to nejen v podobě běžného elektrického světla, ale také ve formě klasických svíček, jejichž přívětivé plameny mají na naši psychiku blahodárný vliv. Udělejte tedy něco pro své duševní zdraví a využijte příchodu adventu a dlouhých večerů k jejich zapálení.Čtěte na Medicínu:

Co a jak často cvičit?

Druhy stresu, které na nás působí

Co všechno ovlivňuje zdravý spánek