Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Může vůně léčit? Ta přírodní ano

Obklopovat se vůněmi je důležité pro naší psychickou, ale dokonce i fyzickou pohodu. Vybírejte však vůně vyrobené z přírodních éterických olejů, kde nehrozí zdravotní komplikace jako u uměle vyráběných vůní.

Vůně mají pro náš život větší význam, než si možná myslíme. Jen si vzpomeňte, když třeba máte kvůli rýmě ucpaný nos, ani jídlo vám nechutná tak jako jindy. Podle odhadů dokážeme rozeznat okolo čtyř tisíc vůní, což je více než zvuků. Čich má pro nás výrazně varovnou funkci, nedovolí nám například sníst zkažené maso. I z těchto důvodů prý mají těhotné ženy vnímání pachů zesílené. Čich ale hraje také významou roli při výběru partnera. Centrum čichu je spojené s emočním centrem, takže vůně s našimi emocemi úzce souvisí. Například ucítíme-li určitou vůni, která nám připomene dětství, vybaví se nám i vzpomínky s takovou vůní spojené.

Aromaterapie posiluje obranyschopnost těla

Léčivé síly vůní se využívá v aromaterapii. Esenciální oleje získané z rostlin posilují rovnováhu a harmonii organismu, a to po fyzické i psychické stránce. Vůně údajně mohou působit na hormony a jiné chemické látky, které přenáší informace z těla do mozku. Aromatické molekuly navíc vstupují do krevního oběhu, kde rozšiřují svoje blahodárné léčivé účinky. Esenciální oleje pomáhají organismu ničit bakterie a viry, ale také stimulují imunitní systém těla a tím zvyšují odolnost proti dalším útokům. Některé oleje zvyšují cirkulaci a efektivně pomáhají eliminovat toxiny, jiné podporují růst nových buněk a zvyšují přirozenou obranyschopnost těla.

Provoňte svůj domov

Důležitou vůní, která se nám vryje do paměti nejspíše navždy, je vůně našeho domova. Jak to vonělo doma poté, co jsme otevřeli dveře, asi nikdy nezapomeneme. Když přijdeme k někomu na návštěvu, kde to hezky voní, hned se tam cítíme lépe. Důležité však je, aby vůně pocházela z přírody, protože chemické vůně nám mohou způsobit bolesti hlavy a při častém používání dokonce způsobit i dlouhodobější a vážnější potíže. Způsobem, jak vnést do svého domova příjemnou a zcela nezávadnou vůni, je používání přírodních aromaterapeutických svíček nebo bytových parfémů a difuzérů, ne však těch „obyčejných“ z drogerie, ale opět jen těch, které mají čistě přírodní složení.

Svíčka a tělový balzám v jednom

Veliký výběr luxusních, ručně vyráběných svíček najdete u značky Stephen Cordina. Svíčky jsou vyrobeny z tak jemného přírodního sójového vosku, že je můžete použít také jako zklidňující a hydratační balzám na ruce a tělo. Svíčky jsou vyrobeny z čistě přírodních materiálů a neobsahují žádné umělé přídavky. Obsahují proteiny, vlákninu a vitamín E, který funguje na kůži jako výborný antioxidant. Sójové svíčky produkují mnohem méně sazí než svíčky parafínové, jsou tedy vhodnější pro alergiky. Jejich spalováním se nezvyšuje obsah CO2 v atmosféře, takže v místnosti „neubírají kyslík“, jak se o běžných svíčkách říká.

Nyní v podzimním počasí a před Vánocemi je nejoblíbenější svíčka s vůní Citrus & Skořice. Klasické hřejivé aroma je vhodné k navození relaxace. Vůně citrusových plodů zklidňuje mysl a odstraňuje bolest hlavy i svalů. Vůně pomáhá při depresích, nespavosti a úzkostech. Skořice má antiseptické a čistící účinky. Kombinace citrusů a skořice pomáhá při infekci dýchacích cest a při nachlazení. Působí dokonce jako afrodiziakum. Chybí vám doma v běžném pracovním a skoro už i předvánočním shonu vášeň? Vyzkoušejte vzájemnou masáž pomocí jemného vosku svíčky, relaxujte a nechte na sebe působit vůni, která vám prostupuje všemi póry. Zcela jistě se vám tak podaří navodit příjemně intimní atmosféru. Při pravidelném používání svíčka důkladně provoní celý váš byt a svou oblíbenou vůni tak ucítíte pokaždé, když překročíte práh svého domova.Čtěte na Medicínu:

Nedostatek železa způsobuje únavu a malátnost

Proč pít pivo? Protože prospívá našemu zdraví

Ananasová šťáva

Vysoký tlak? Nevadí! Tuto kávu můžete pít i vy