Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Netrpíte fobií?

Arachnofobie, klaustrofobie, bacilofobie. Pojmy, které každý minimálně jednou slyšel. Nejčastější druhy fobií, se kterými se setkáváme u lidí kolem nás. Víte ale, že fobií existují celé stovky? A víte, že se lze fobie také zbavit?

Foto: Pixmac.cz

Co je to fobie a jak se projevuje

Fobie je definována jako úzkostný strach z některých věcí, zvířat nebo situací. Tento strach bývá zpravidla buď neopodstatněný, nebo přehnaný. Při setkání s předmětem či zvířetem, na které má dotyčný fobii, nebo v případě, že nastane pro něho obávaná situace (například klaustrofobik je donucen jet výtahem), dochází k nervozitě často provázené pocením a zvýšením krevního tlaku. Silnější reakcí jsou mdloby a v krajním případě astmatický záchvat (je-li člověk astmatik) zástava srdce.

Lze se fobie zbavit?

Definice fobie jako neopodstatněného strachu vede k otázce, zda se ho lze nějakým způsobem zbavit, například pomocí terapie. Tato možnost skutečně existuje, je však poměrně drastická. Jedná se o tzv. expoziční terapii, která je odborným synonymem pro léčbu šokem. Léčba šokem vychází z předpokladu, že každý strach má své hranice, a je založena na častém vystavování pacienta stresovým situacím s cílem, aby se jim organismus přizpůsobil a přestal na ně reagovat neadekvátním způsobem.

Foto: Pixmac.cz

Fobie kolem nás

Na závěr našeho článku jsme pro Vás připravili malý průřez světem fobií. Fobií totiž existují celé stovky, pro lidi, kteří jimi netrpí, mohou znít některé pojmy až neuvěřitelně. Tak například chorobný strach ze zeleniny, který se označuje pojmem lachanofobie. Strach ze sňatku neboli gamofobie, strach z práce ve fastfoodu neboli bendofobie, strach z klaunů neboli coulrofobie, strach z kritiky neboli enisofobie. Nebo strach z alkoholických nápojů známý jako enofobie, strach ze sexu a sexuálních témat neboli erotofobie, strach z dlouhého čekání marofobie, strach z návratu domů nostofobie, strach z temnoty skotofobie, strach ze žluté barvy xanthofobie, anebo strach z piva zytofobie.