Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jaká výchova je zdravá?

Mamaste

V posledních měsících se v internetových médiích díky vyjádření několika odborníků rozproudila vášnivá debata o výchově. Jejich černobílé věty tipu tolerantní výchova plodí děti agresivní, necitlivé a bez schopnosti sebeovládání, zvedly ze židle řady rodičů. A dle našeho názoru na vzdělávacím webu mamaste.cz právem. Alespoň za toto patří autorům extrémních tvrzení dík. Média podávají informaci, že rodičovská populace se nám dělí na dva tábory. Na ty co v případě, že dítě chce sladkost, zareagují „Zasloužil bys seřezat“ a dítěti jednu uštědří. A na druhou stranu, kdy rodiče používají za hrob trpělivou dokola vysvětlující reakci tipu „víš, bonbónky ti koupit nemůžu, nejsou pro tebe zdravé, snad po večeři atd.“ V obou případech se v záběrech svíjí řvoucí dítě rodiči u nohou. Tedy médiím dík za podnícení vášnivé diskuze, avšak opět body dolů za velmi zkreslené podání, které se k široké populaci dostává. Škoda.

A jaká výchova je tedy zdravá?

Pojďme nyní opustit představy toho, že výchova je nějaká. Pojďme rozebrat tábory a složit barikády. Už? Připraveni na jiný pohled?

Výchova se skládá z celé řady jednotlivých situací. Stejně jako zdraví budujeme krok po kroku cvičením, stravou, psychickou pohodou apod., tvoříme výchovu dětí v našich každodenních reakcích.

Ze zdravé výchovy je proto třeba nejprve vyřadit vývoji škodlivé reakce a to zejména tyto:

  • Zastrašování a výhružky (např. „Mám zavolat pana doktora, aby ti píchnul injekci?“)
  • Zesměšňování (např. „Nebreč, všichni se ti budou smát.")
  • Fyzické tresty (např. „Jednu ti fláknu, ať máš proč řvát.")

Je to vlastně jako s léky. Tyto tři postupy možná zaberou rychle v dané situaci, avšak nesou s sebou celou řadu nežádoucích účinků a neřeší podstatu. Kromě toho, že se dítě učí, kde hranice leží, učí se totiž i zastrašovat, vyhrožovat, zesměšňovat a chovat se agresivně.

Hranice nastavované jemnější formou např. vysvětlováním, jasnou instrukcí, pevným vnitřním rozhodnutím rodiče apod. je třeba podávat dlouhodobě a opakovaně v pravidelných dávkách. Jejich účinky se dostaví po čase. Avšak pokud tam hranice opravdu jasně a důsledně leží, je efekt obdobně silný, dlouhotrvající a dítě se kromě hranice, učí i trpělivosti a úctě v komunikaci s blízkým člověkem.

Jednou ze základních podmínek zdravé výchovy je pomoci rodiči vytvořit prostor mezi akcí dítěte a vlastní reakcí. Aby mohl zvážit právě vedlejší účinky svého jednání. Zorientovat se v jednotlivých výchovných postupech v každodenních situacích může být pro rodiče těžké. A stejně jako s některými léky, pokud používáme jeden a týž lék stále dokola, snižuje se jeho účinnost. Právě proto v mamaste nabízíme celou řadu nápaditých výchovných postupů, z kterých rodiče mohou čerpat inspiraci a vědomě si volit ty, co jim nejvíce sedí. Díky jasně strukturovaným videím mají rodiče v mamaste příležitost, připravit se na celou řadu výchovných situací, vychovávat své děti vědomě a podporovat jejich zdravý duševní růst.



Čtěte na Medicínu:

Afrodité zkrášloval olivový olej, nikoli ropa!

Za 9 dní kampaně DNY SLUNCE – nalezeno 13 MELANOMŮ

Víme, jak na rychlé hojení ran a zánětů!

Zelený zákal: prevence Vás může zachránit před slepotou