Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Zelený zákal: prevence Vás může zachránit před slepotou

Léčba zeleného zákalu

Glaukom neboli zelený zákal je velmi zrádné oční onemocnění, neboť o něm nemusí pacient vědět až do chvíle, kdy začne postupně přicházet o zrak. Vzhledem k tomu, že glaukom nelze zcela vyléčit, význam prevence je zde nezastupitelný. Čím dříve je zelený zákal odhalen, tím lépe lze zastavit zhoršení stavu zraku pacienta.

Glaukom: příčiny a projevy
O glaukomu a jeho nebezpečnosti se v poslední době velmi často hovoří. Co je ale jeho příčinou? Nejčastěji bývá na vině zvýšený nitrooční tlak způsobený poruchami ve vnitřních strukturách oka. Pokud oko funguje jak má, je přebytek tekutiny, která se neustále vytváří uvnitř oka, odváděn kanálky z oka ven. Jestliže je tato funkce narušena, tekutina se uvnitř oka hromadí a způsobuje onen zvýšený nitrooční tlak, který následně poškodí oční nerv. Glaukom se nemusí po několik let projevovat vůbec. Jakmile se projeví, začne pacient trpět výpadky zorného pole, poruchou periferního vidění a postupnou ztrátou zrakové ostrosti (začne vidět rozmazaně) nebo zhoršeným viděním, zejména v tmavých prostorách nebo nablízko.

Pokud na sobě některé z těchto příznaků pozorujete, měli byste co nejdříve vyhledat očního lékaře. Zelený zákal postihuje nezanedbatelnou část populace.

Rizikové skupiny pacientů
Se zvýšeným rizikem rozvoje zeleného zákalu je, jak se píše na stránkách www.duovize.cz, třeba počítat především u seniorů po 65. roce věku, zejména pokud trpí některou z nemocí, jako je například diabetes.(Existuje však i vrozená forma glaukomu diagnostikovatelná u dětí mladších 1 roku věku.) Neméně závažným rizikovým faktorem je dlouhodobé užívání některých druhů léků – zejména kortikoidů.
Svou roli pochopitelně hraje i genetická zátěž, skutečnost, že se glaukom u některého z rodinných příslušníků objevil, nebo že jsou v rodinné anamnéze (nebo u pacienta samotného) přítomny jiné oční vady, zvyšuje pravděpodobnost rozvoje zeleného zákalu. K rozvoji glaukomu však může dojít i v důsledku úrazu hlavy, vážné zranění – například při autonehodě tak patří mezi další rizikové faktory. Především výše popsané skupiny pacientů by proto neměly podceňovat význam preventivních prohlídek u očního lékaře.

Když je glaukom diagnostikován
Pokud lékař u pacienta diagnostikuje zelený zákal, okamžitě zahájí léčbu. Smyslem léčby zeleného zákalu je snížení nitroočního tlaku a zabránění zhoršování zraku. Bohužel, jak jsme zmínili v úvodu, glaukom nelze zcela vyléčit, současná medicína může jen zabránit jeho dalšímu rozvoji a předejít ztrátě zraku.
Pokud je onemocnění odhaleno v počáteční fázi, podávají se pacientovi oční kapky snižující nitrooční tlak a chránící oční nerv. V případě pokročilejšího a závažnějšího stadia glaukomu je jediným možným řešením operace, která zlepší odtok nitrooční tekutiny, čímž zajistí snížení tlaku uvnitř oka.
Včasná medikace nebo oční operace může podstatně zvýšit životní standard pacienta a především předjít riziku úplné ztráty zraku.

Zdroje:
http://www.duovize.cz/lecba-zeleneho-zakalu/,
http://www.neovize.cz/jake-jsou-ocni-vady-a-onemocneni/zeleny-zakal-glaukom/
a http://www.lekari-online.cz/ocni-lekarstvi/zakroky/lecba-glaukomu-zeleneho-zakaluČtěte na Medicínu:

Mrkvová šťáva má vynikající detoxikační účinky

Afrodité zkrášloval olivový olej, nikoli ropa!

Za 9 dní kampaně DNY SLUNCE – nalezeno 13 MELANOMŮ

Víme, jak na rychlé hojení ran a zánětů!