Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Naše tělo

Vyzkoušela jsem služby osobního trenéra online

Na trhu se objevila nová služba osobního trenéra online a má jít o revoluční přístup k online trenérství. Jelikož jsem se rozhodla začít s cvičením, řekla jsem si, že spojím mou snahu s odzkoušením služby a tu poté pro vás zhodnotím.

Vysoké postele jsou vhodnější pro alergiky

V souvislosti s otázkou kvalitního spánku řešíme nejen tvrdost matrace, ale také výšku postele. Vysoké postele se staly hitem poslední doby, a to především pro svůj komfort a elegantní vzhled. Vysoké spaní má však i své další přednosti. Čím výše ležíme, tím méně prachu dýcháme.

Hemoroidy, česky zvané zlatá žíla

Hemoroidy jsou onemocněním cévního systému těla. Hlavním problémem je, že se žíla, která se nachází v konečníku, zvětšuje a zduřuje. Hemoroidy dělíme dle umístění na vnitřní a vnější. Vnitřní hemoroidy vznikají v konečníku a vnější hemoroidy se vyskytují zvenčí okolo řitního otvoru.

Roztroušená skleroza, nemoc pro mladou věkovou skupinu

Průběh onemocnění spočívá ve střídání dvou fází – období ataků a období remise. Četnost záchvatů je u každé pacienta jiná a jedinečná.

Kortikoidy

Objevení kortizolu se zcela jistě zapsalo do dějin jako jedna z velmi důležitých událostí. Poprvé ho identifikoval chemik Edward Kendall. Objevení kortizolu je spjato s příběhem jisté americké pacientky, která trpěla revmatoidní artritidou. Právě lékař této pacientky se jako jeden z prvních pracovníků v medicínské oblasti rozhodl použít k léčbě právě tento produkt nadledvinek. Léčba pacientky se stala úspěšnou a právě její případ byl inspirací pro léčbu dalších lidí s tímto nebo jiným autoimunitním onemocněním.

Zánět dutin, jinak zvaný sinusitida

Zánět dutin, jinak zvaný sinusitida, patří mezi onemocnění horních cest dýchacích. Patří mezi vcelku běžné onemocnění a to zejména v dětském věku. Nejčastějším důvodem, proč nás zlobí dutiny je zejména virové nebo bakteriální onemocnění. Zánět dutin může být buď chronický, nebo akutní. Akutní je spojen zejména s alergiemi, závislými na ročním období. Chronická forma nás může provázet zejména v období, kdy máme oslabený imunitní systém.

Bolesti břicha, kdy se začít bát?

Například bolest v pravém podbřišku může indukovat zánět slepého střeva, bolest okolo pupku zase břišní kýlu. Bohužel bolesti břicha jsou právě jedním z těch druhů příznaků, se kterými si není radno zahrávat. Pokud je bolest mírnější a trvá kratší dobu, zhruba jeden den, není se čeho obávat. Zpravidla se stačí vyspat, dát si zklidňující čaj a odpočinout si.

Trápí Vás zahlenění?

Jednou z možných příčin nadměrné tvorby hlenů jsou infekce horních cest dýchacích. V tomto případě může jít buď o zánět hrtanu neboli laryngitidu či zánět vedlejších dutin nosních. Hlen může dráždit dýchací cesty, což nás nutí k vlhkému kašli.

Uzliny, proč jim věnovat pozornost?

Mízní uzliny jsou orgány lymfatického systému. Právě v mízních uzlinách dochází k vychytávání cizorodých látek a antigenů. Hlavní funkcí uzlin je podíl na imunitním systému těla, a to tím, že brání organismus proti vnějším patogenům.

Štítná žláza nás může ohrozit svou nesprávnou funkcí

Snížená funkce štítné žlázy, hypotyreóza, je stav, kdy žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů. Mezi příčiny snížené funkce patří únava, zapomětlivost a deprese. Jedním z dalších projevů může být také suchá kůže a lámavé vlasy. Příčin tohoto onemocnění je hned několik.

Meditace a jóga, cesta k duševní rovnováze

Slovo meditace pochází z latinského slova „meditatio“, což je synonymum pro slovo rozjímat. Meditace je součástí východních náboženství a označuje rozumové přemítání, jehož účelem je prohlubování soustředěni. Je tu sice odjakživa, ale označení meditace se začalo používat až v devatenáctém století.

Den pacientů IBD

Chronickým onemocněním trávicího traktu v současnosti trpí až 40 000 lidí a počet se stále zvyšuje. Nárůst populace pacientů s onemocnění IBD je v dnešní době zaznamenán nejen v České republice, ale po celé Evropě.

Kortikoidy a děti

Ve chvíli, kdy se jedná o léčbu dětí, bývají rodiče velmi aktivní ve vyhledávání vedlejších účinků léků. Nebývá však mnohdy obava z jistých léků nadsazená? A pokud se jedná o strach z kortikoidů, nepřeháníme to trochu?

Jak se chránit před hmyzem

Jednu z hlavních nevýhod nejteplejší části roku představuje bodavý hmyz. Především komáři a vosy dokážou člověku pěkně znepříjemnit léto. Nehledě na to, že hmyz může přenášet různé nakažlivé nemoci, jako je například borelióza. Naštěstí existuje několik možností, jak se před bodavým hmyzem chránit.

Spásná růžová pilulka

Jde o Ibalgin, zázračný růžový prášek, který je mezi lidmi tak oblíbený.

Dlouhodobá únava může být příznakem různých nemocí

Provází sportovce i účetní, maminky v domácnosti i ředitele podniků. Jedná se zde o velmi známý jev, který zcela jistě všichni známe. Únava.

Kortikoidy

Dnes si povíme něco o lécích, se kterými se někteří z nás v životě již setkali. Řeč bude o kortikoidech.

Nedostatek železa způsobuje únavu a malátnost

Cítíte se často unavení? Točí se vám často hlava? Cítíte se malátní a bez energie?

Prevence, proč je tak důležitá?

Nemám čas, mám moc práce. Teď nemůžu. Nic se nestane, když tam půjdu až příští rok. To jsou nejčastější odpovědi lidí, kteří vynechávají pravidelné prohlídky. Existuje spousta varovných příběhů pacientů, kteří se rozhodli nejít na lékařskou prohlídku, a následky byly katastrofální.

Stres a civilizační onemocnění

Každý ví, o co jde a absolutní většina z nás to zažila. Myslím, že představovat stres je zcela zbytečné. Pojďme se tedy zaměřit na to, jakým způsobem ovlivňují stresory rozvoj civilizačních onemocnění.