Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Prevence, proč je tak důležitá?

Foto: Isifa

Nemám čas, mám moc práce. Teď nemůžu. Nic se nestane, když tam půjdu až příští rok. To jsou nejčastější odpovědi lidí, kteří vynechávají pravidelné prohlídky. Existuje spousta varovných příběhů pacientů, kteří se rozhodli nejít na lékařskou prohlídku, a následky byly katastrofální.

Přesto se stále najde spousta lidí, kteří k doktorovi nejdou. Jedna z nejčastějších chyb, kterých se člověk může dopustit, je vynechání preventivních prohlídek. Řeknete si, že teď nemáte čas, a že tam půjdete jindy. Co když nebudete mít čas ani příště? Pak se vám také může stát, že přijdete za pět minut dvanáct. To je však ta lepší varianta. Také se vám může stát, že přijdete pozdě.

Ačkoliv příběhů je velká spousta, ráda bych vám zde popsala jeden, který snad pro vás bude varováním. Právě v téhle chvíli se pere s posledním stádiem rakoviny jeden z mých nejbližších lidí, má milovaná babička. Děje se tak nejen proto, že vynechala preventivní prohlídky. Z velké části hraje roli také strach, který dostala, když zjistila, že je nemocná. Ačkoliv mohou ženy jít na preventivní mamografii již od čtyřiceti pěti let, nevyužila to má babička ani jednou. Stejně tak nešla na krevní testy, když se začala cítit špatně. Dokonce nešla k doktorovi, když poprvé omdlela a zjistila, že něco není v pořádku. Nakonec ji její stav přeci jen donutil jít na vyšetření. Teprve tam jí byla s konečnou platností diagnostikována rakovina. Bylo to jen potvrzení, jelikož to, že bude tímto onemocněním trpět, tušila již pár měsíců. Jestli si myslíte, že to pak sdělila své rodině, jste na omylu. Dostala strach, myslela si, že do měsíce zemře. Tajila to před námi celé dva roky. Byly to dva roky, které jí mohly zachránit život. Ve chvíli, kdy nám to prozradila, se už nedalo nic dělat. Operace u ní nepřicházela v úvahu, tak přišla na řadu chemoterapie. Bohužel ani chemoterapie nedokázala zabránit růstu nádoru. Rakovina nejprve metastázovala do páteře, pak přišlo na řadu ozáření. I přes snahu lékařů přišel další nález v podobě metastází v plicích. Na chvíli přišlo klidové období, které ale před týdnem pominulo. Přišlo nejhorší, rakovina došla do posledního stádia. Metastázovala do jater. Prognóza rakoviny jater je špatná. Samozřejmě se musí vzít v potaz typ nádoru a jejich počet. Pro většinu lidí se uvádí délka života na tři až čtyři měsíce. Jedinou opravdu účinnou možností, jak s rakovinou jater bojovat, je operace. Je zde ještě možnost ozáření či chemoterapie, ale ta se pacientům s metastázemi již nedoporučuje. Působí hepatotoxicky, ničí již tak poškozená játra. Pokud není možnost operace, nezbývá vám nic jiného, než čekat.

Všechno mohlo být jinak, mohla být zdravá. Kdyby se rozhodla, že půjde k lékaři.

Přestaňte se vymlouvat, že nemáte čas. Potvrzení toho, že jste zdraví, za deset minut v čekárně u lékaře přeci stojí. Nejen, že ohrožujete sami sebe, ale v případě potvrzení diagnózy vážné nemoci, změníte život celé vaší rodiny. Kdo to nezažil, nedokáže si představit, jak strašná bezmoc to je, když víte, že už nemůžete svému blízkému pomoci.

Pokud si myslíte, že vás se to netýká, jste na omylu. Nemusíte být staří, aby vás tato nemoc potkala. Pokud jste rodiče a máte malé děti, choďte na prevence přede vším kvůli nim. Nechcete přeci, aby vyrůstaly bez vás.
 

I když se vám to může zdát přehnané, tak věřte, že takový život občas je. Říkat si, že vám se to stát nemůže, vám život nezachrání. Nepodceňujte agresivitu této nemoci. A není to jen rakovina, je i spousta dalších vážných nemocí, na které lékaři nepřijdou včas, pokud se nenecháte otestovat.

Vždyť život je to nejcennější, co máme. Čtěte na Medicínu:

Video: Byznys v bílých pláštích

I s epilepsií se dá žít naplno

Nemoc, která není vidět - Crohnova choroba

Jarní únava, proč nás zmáhá a co na ní pomáhá?

Stres a civilizační onemocnění

Psychiatrie, spása nebo zhouba?