Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jarní únava, proč nás zmáhá a co na ní pomáhá?

Jarní únava Foto: Isifa

Jarní únava je název pro komplexní skupinu příznaků, vyznačujících se podrážděním, zvýšenou psychickou a fyzickou únavou. Zeptali jste se někdy sami sebe, proč jsme vlastně na jaře tak unavení?

Odpověď je jednoduchá. Kromě toho, že vstáváme o hodinu dříve, máme za sebou dlouhé měsíce zimy, některé dokonce s absolutní absencí slunce. To je důvod, proč tak dychtivě čekáme na jarní měsíce, až konečně uvidíme sluníčko. Sluneční svit je pro tělo velice důležitým faktorem, a to nejen při boji s jarní únavou. Nejen, že díky němu máme lepší náladu, ale je taktéž zdrojem pro vytvoření vitamínu D v kůži.

Troufám si tvrdit, že jarní únavu poznal během svého života, alespoň jednou, každý z nás. Mezi základní projevy patří kromě únavy i pocit podrážděnosti, vzteklosti či dokonce deprese. Můžou vás trápit i pocity nudy, stereotypu a skleslosti nad vlastním životem. Buďme rádi, že tento stav trvá většinou jen krátce. Jak se však s tímto obdobím poprat? Co pomáhá na jarní únavu?

Moje známá Martina, která cvičí minimálně třikrát týdně, mi řekla, že pojem „jarní únava“, je pro ni neznámý. Dříve pro ni byly pocity vyčerpání na jaře samozřejmostí, ale vymizely od chvíle, kdy začala cvičit. Cvičení považuje za nejlepší prostředek v boji s tímto jarním nepřítelem. Kromě tělesné aktivity doporučuje i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. „ Na začátku jara vím, že nastal ideální čas na zahájení mé detoxikační kůry. První tři dny v měsíci přestanu jíst a piji pouze čerstvou vodu a šťávy z rozmixovaného ovoce (smoothies), které si sama vyrobím. Mezi mé nejoblíbenější patří okurkovo-melounové, ač se to nezdá, dokáže zvednout náladu. Vím, že většina lidí považuje půst, byť třeba i jednodenní, za trápení těla. Já mám na to ale jiný názor – prostě si myslím, že by si mé tělo mělo odpočinout od masa a knedlíků. Jsem přesvědčená, že jednodenní půst rozhodně nikoho nezabije, ale pokud se na to někdo necítí, ať to nedělá. Může jen nahradit tučnější maso krůtím a přílohu nahradit zeleninou. Tělo na jaře vitamíny potřebuje, a dokonce je i samo vyžaduje. Pokud si ráno uděláte čerstvý fresh z pomerančů a mandarinek, můžu vám potvrdit, že budete mít víc energie a nebudete se unavení klimbat na křesle v kanceláři,“ řekla nám.

Příběh Martiny je příkladem toho, jak se dá jarní únavě předejít. Nemusíte hned zahájit týdenní půst a jít si koupit permanentku do fitcentra, pokud jste předtím nikdy nic takového nedělali. Můžete si z toho vybrat jen to, co bude dělat dobře vám. Pokud nemáte rádi cvičení v malé místnosti s dalšími lidmi, běžte na procházku. Pokud o sobě víte, že nevydržíte byť i den nejíst, nevadí, každý člověk je přeci jiný. Ne každému vyhovuje to, co vyhovuje ostatním. Hlavně se nesmíte nutit do něčeho, do čeho se vám nechce. Zkuste to pomalu a postupně. Třeba si příští rok troufnete i na nějaký ten půst.

Budete se inspirovat?Čtěte na Medicínu:

Nedostatek železa způsobuje únavu a malátnost

Dlouhodobá únava může být příznakem různých nemocí

Co dělat abyste předešli syndromu vyhoření

Chrupavka ze žraloka prospívá pohybovému ústrojí