Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Dlouhodobá únava může být příznakem různých nemocí

Foto: Isifa

Provází sportovce i účetní, maminky v domácnosti i ředitele podniků. Jedná se zde o velmi známý jev, který zcela jistě všichni známe. Únava.

Může být oprávněná, pokud jsme podali nějaký sportovní výkon nebo jsme vstávali brzo ráno a šli spát pozdě. Může však být i příznakem jiných nemocí, a to obzvlášť tehdy, kdy je dlouhodobá a bez zjevné příčiny. Pojďme si ji tedy blíže představit.

Únava je popisována jako snížená schopnost dělat určitou činnost, kterou jsme dříve zvládli vykonávat.

Únava je stav, během kterého můžeme pociťovat sníženou pozornost, změny nálady a změny vnímání. 

Dělíme ji na únavu psychickou a fyzickou. Co se týče té psychické, pozorujeme u sebe pocit naprostého vyčerpání a neschopnost koncentrace. Oproti tomu fyzická únava je považována za fyziologickou. To znamená, že vzniká během pohybové aktivity a provází ji bolest svalů.

Únavu máme i chronickou, která se projevuje delší dobu různými příznaky a akutní, která stejně rychle přijde, i zmizí. Pokud jsme unavení, jsme většinou schopni určit, z jakého důvodu. Co když tento stav však trvá déle a my nevíme, odkud pochází? Dlouhodobá únava může být příznakem cukrovky druhého typu, dehydratace nebo dokonce deprese.

Poslední jmenovaný případ poznala na vlastní kůži i třiatřicetiletá personalistka Anna. Její potíže začaly pomalu a bez příčiny. Nejprve byla neustále podrážděná, nervózní a unavená. Poté se přidaly další příznaky jako neschopnost se z čehokoliv zaradovat a přidaly se i velké změny nálad. „Cítila jsem se, jako kdybych stála na pravítku, na kterém je na jedné straně jedna osobnost (milá), na straně druhé druhá (agresivní a zlá), a já lítala z jedné strany na druhou. Přitom jsem chtěla stát uprostřed, ale z nějakého důvodu to nešlo. Byla jsem schopna prospat až patnáct hodin denně, což jsem samozřejmě nemohla, protože jsem musela chodit do práce. V práci jsem byla ale naprosto nepoužitelná a vracela jsem se domů čím dál tím víc vyčerpaná“ říká Anna. Pomohla jí až lehká antidepresiva a následná změna životního stylu.

Pokud i vás postihla únava a máte pocit, že pro ni není důvod, měli byste změnit váš životní styl. Chodit spát každý den ve stejnou hodinu, lépe se stravovat a snažit se nebýt neustále nervózní.

Pokud však ani toto nepomůže, zvažte, zda se obrátit na svého lékaře. Někdy je to to nejlepší řešení.



Čtěte na Medicínu:

Jak se nezbláznit ze stresu

Jarní únava, proč nás zmáhá a co na ní pomáhá?

Druhy stresu, které na nás působí

Stres a civilizační onemocnění