Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jak se nezbláznit ze stresu

Ovládá vás stres? Foto: Isifa

Znáte ten pocit, kdy se vám přes den nic nedaří, v práci nestíháte a nedej bože do vás ještě někdo vrazí na ulici? Začnete panikařit a dostanete se do stavu, ve kterém vás rozhodí naprosto vše? Cítíte se jako sopka před výbuchem? Vítejte v zajetí stresu.

Dle slovníkové definice je stres funkční stav živého organismu, který je vystaven mimořádným podmínkám. Jeho obranou reakcí je zabránit poškození. Což znamená, že stres byl odjakživa součástí lidského života. Bylo to tak už od počátku, a je to tak i dnes. Zatímco v pravěku byl pro člověka nedůležitějším úkolem zaopatření jídla a ohně, stresová tendence stoupala a klesala v závislosti na úspěšnosti splnění této mise. Dnešní lidé už tyto stresory v podstatě neznají. Pokud máme hlad, stačí si zajít do nejbližšího obchodu a můžete si koupit v podstatě cokoliv. Udržování ohně už jsme také nechali časům minulým, dnes stačí pouze zapnout termostat. Tak proč se vlastně stresujeme?

Nejčastějšími stresovými faktory dnešní doby jsou faktory psychické a sociální.

Psychické faktory nás ovlivňují stresem, který se projevuje otázkami jako: „Co když nebudu mít na zaplacení účtů? Co když nedodržím termíny úkolů a vyhodí mě?“ Zatímco sociální faktory jsou spíše osobnějšího rázu. Týkají se osobních vztahů či životního stylu, jako je nadměrné pití alkoholu nebo kouření. Jak ovšem nad stresem vyzrát? Většina odborníků doporučuje fyzické cvičení a meditaci. Avšak, co myslíte, stačí to?

Nedávno jsem přišla utahaná a rozčilená po celém dnu domů. Štvalo mě úplně všechno – nedodržela jsem termín odevzdání práce, na které jsem pracovala celou noc, pohádala jsem se s přítelem a uvědomila si, jak velice málo jsem finančně soběstačná. Byla jsem neuvěřitelně unavená a nevyspalá, ale když jsem si lehla, něco mi nedalo spát. Rozhodla jsem se tedy spánek odsunout a zapnula jsem počítač. Chvíli jsem brouzdala na internetu a zcela nečekaně jsem objevila zajímavý citát. Stres není něco, co se nám děje. Je to naše reakce na to, co se děje. A reakce je otázkou volby“ .Autor přesně vystihl podstatu tohoto fenoménu. Stres tu byl, je a bude. Záleží pouze na našich reakcích a na tom, jak jsme schopni ho zvládat. Jestliže reakce je otázkou volby, stačí si tedy pouze správně vybrat.

Proč se však při dnešním hektickém stylu života nejsme schopni správně se rozhodnout? Proč necháme stres, aby nás pohltil? Proč leckdy upřednostníme práci, nebo špatný vztah, ve kterém nejsme šťastni před tím, abychom si udrželi duševní zdraví?

Čtyřicetiletý bankéř Petr svou práci miloval. Koneckonců na stejné pozici byl již třináct let a rozhodně ji neplánoval opustit.  Ačkoliv je svět bankovnictví zrádný a tvrdý, Petr se v tomto odvětví pohyboval jako ryba ve vodě, ovšem jen do chvíle, než mu nahradili vedoucího. Jeho vedoucím se stala žena, která své práci sice nerozuměla, ale co věděla zcela jistě, bylo to, že se chce svého podřízeného zbavit a na jeho místo dosadit někoho jiného. Jednoho dne si ho zavolala do kanceláře a bez skrupulí mu vyložila svůj plán. Když odcházel, nezapomněla ho upozornit, že od této chvíle bude čekat na jakoukoliv jeho chybu. Jak řekla, tak se stalo. Ovšem, pokud zrovna Petr chybu udělal, nebylo to nic fatálního, za co by se ho mohla zbavit. Co se v práci opravdu dělo, nechtěl prozradit ani těm nejbližším. Vydržel to čtyři měsíce. Jednoho dne ráno vstal jako obvykle a šel si vyčistit zuby. V zrcadle už neviděl upraveného muže ve skvělé kondici, ale starce, který se bojí jít do práce. Dokonce se mu přes noc po celém těle objevili rudé fleky. Z nálezu byl poměrně nesvůj a ještě téhož dne se vydal k doktorovi, který nepřišel na fyziologickou příčinu jeho problémů. Co však věděl naprosto přesně, bylo to, že jeho pacient je ve velkém stresu. Doporučil mu, aby změnil zaměstnání, o čemž Petr nechtěl ani slyšet. Po návštěvě doktora spěchal do práce. Před dveřmi banky se mu udělalo zle. Motala se mu hlava a nemohl dýchat. To byl ten okamžik, kdy se rozhodl, že žádná práce za tohle nestojí. Našel si jinou. Sice v jeho současném zaměstnání nedostává tolik peněz, jako dostával v bance, ale do práce se těší. Krom toho změna mu prospěla i tím, že práci opouští dříve a má čas sám na sebe. Když jsem ho viděla minule, vypadal lépe než kdy dřív.

Stále si myslíte, že dělat něco, co vás nebaví a stresovat se kvůli tomu, že něco nestihnete, je ta pravá cesta ke štěstí? Možná budete mít víc peněz, ale také se může stát, že nápor neustojíte a skončíte u doktora. Zastavte se a udělejte si čas na sebe, svět se přeci točit nepřestane. Běžte se projít, běžte si zacvičit, zkrátka udělejte něco, co chcete, nedělejte neustále něco, co dělat musíte. Jak řekl moudrý neznámý: Stres je možností volby“. Zvolte tedy správně.