Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Uzliny, proč jim věnovat pozornost?

Nezáleží na tom, jak jste staří, postihuje děti, adolescenty i dospělé. Jedná se o zvětšení uzlin. Ačkoliv některé z nás dokáží zvětšené uzliny hodně vyděsit, nemusí se vždy jednat o vážnou chorobu či snad nádorové bujení.

Rozhodně však neškodí věnovat uzlinám pozornost.

Mízní uzliny jsou orgány lymfatického systému. Právě v mízních uzlinách dochází k vychytávání cizorodých látek a antigenů. Hlavní funkcí uzlin je podíl na imunitním systému těla, a to tím, že brání organismus proti vnějším patogenům. Ačkoliv je mízních uzlin v našem těle spousta, ty nejdůležitější uzliny se nachází na několika zásadních místech.  Vyjmenovala bych tři základní. Jedná se o uzliny na krku, v podpaží a tříslech.

 Mnoho lidí vyděsí, pokud se jim uzliny nápadně zvětší. Je to však celkem běžný jev, který málokdy znamená něco zásadnějšího. Stane se však, že tento jev může doprovázet i závažná onemocnění.

Zvětšení uzlin tak jde ruku v ruce s imunitou či nádorovými procesy. Rozlišit, zda se jedná o lehčí či těžší formu onemocnění, není jednoduché. Zpravidla je bolestivé zvětšení uzlin spojeno s infekční chorobou a nebolestivé zvětšení může být nádorového nebo imunitního původu.

V případě infekčního onemocnění se uzliny zvětší proto, že se v nich zmnoží bílé krvinky. Pokud je zvětšení uzlin rozsáhlejšího charakteru a uzliny se zvětší značně, může se jednat o mononukleózu nebo HIV.

Nádory mohou či nemusí být doprovázeny zvětšením uzlin. Typické je zvětšení uzlin při lymfomech a leukémiích.

Lymfatické uzliny se mohou zvětšit také při některých autoimunitních chorobách. Není nezvyklé, že se zvětší zejména při revmatoidní artritidě. Další nemocí, která se může projevovat i tímto způsobem je lupus.

Nikdy není na škodu se nechat prohlédnout.

Pokud nevíte, k jakému lékaři byste měli zajít, nejlepší bude jít ke svému praktickému.

Pokud je ve vašem případě opravdu nějaký vážnější problém, s největší pravděpodobností vás pošle na rentgenové vyšetření na specializované pracoviště. Může se vám také stát, že půjdete na CT či na ultrasonografii. Lékař musí zjistit kde se bolestivá uzlina vyskytuje a jak je veliká. Je dost možné, že vám některá vyšteření nebudou úplně příjemná, ale přesto není důvod je vynechat. Není se čeho bát, přeci jen to dělá pro vaše zdraví.Čtěte na Medicínu:

Kortikoidy a děti

Deprese, nemoc této doby