Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Roztroušená skleroza, nemoc pro mladou věkovou skupinu

Foto: spacesuityoga.com

Toto neurologické onemocnění postihuje centrální nervový systém, a to zejména bílou hmotu mozku. Patří mezi autoimunitní onemocnění. Tato choroba je charakteristická pro věkovou skupinu od dvaceti do třiceti let věku.

Zajímavostí je, že napadá více ženy než muže, a to dokonce ve dvojnásobném měřítku.

Příčiny nemoci jsou dosud neznámé, ačkoliv se spekuluje o několika rizikových faktorech, které nemoci předcházejí. Roztroušená skleróza postihuje oblasti, které jsou zodpovědné za neschopnost přenosu vzruchu nervovým vláknem.

Nemoc získala svůj název podle zánětu, jež se může projevit na různých místech v mozku, který se následně projeví ztuhnutím daného místa. Roztroušená skleróza se považuje za autoimunitní onemocnění proto, že atakuje myelin, ochranný obal nervových vláken. Myelin vlákna chrání, a také urychluje přenos informací z centrálního nervového systému ke svalům a smyslovým orgánům.

Průběh onemocnění spočívá ve střídání dvou fází – období ataků a období remise. Četnost záchvatů je u každé pacienta jiná a jedinečná.

Mezi projevy nemoci patří zejména zánět očního nervu. Roztroušená skleróza se projeví krátkodobým oslepnutím na jedno nebo i na obě oči. Příčinou však nemusí být jen oslepnutí, ale třeba i skvrny v zorném poli. Dále je nemoc provázena zvýšenou únavou, bolestí svalů a křečemi. Vyskytovat se může i brnění, mravenčení v dolních končetinách nebo i svědění kůže na těle. Mohou se projevit i poruchy polykání a řeči. Velmi důležitým faktem je také nekoordinovanost pohybů a jistá zmatenost. Mějme však na paměti, že ač je to stejná nemoc, u každého pacienta se může projevit rozličnými příznaky.

Předpokládanými příčinami vzniku této choroby je nedostatek vitamínů, zejména nedostatek vitaminu D.

Podle četných studií je právě vitamin D jedním z hlavních faktorů, jež ovlivňuje vznik této autoimunitní choroby. Roztroušenou sklerózou trpí zejména bílá evropská populace, zatímco černoši a asiaté jsou na tom podstatně lépe. Hledá se tedy souvislost mezi množstvím slunečního svitu a vznikem choroby. Další z možných příčin je i jiné autoimunitní onemocnění, které zvyšuje šance na vznik této nemoci.Čtěte na Medicínu:

Trápí Vás zahlenění?

Zánět dutin, jinak zvaný sinusitida