Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Trápí Vás zahlenění?

Foto: Pixmac

Nadměrné zahlenění potká čas od času každého z nás. Pokud se nejedná o zvýšenou míru, neděje se v organismu nic zvláštního, jelikož je to fyziologické. Horší to je v případě, když je hlenů více.  Hleny v krku nejsou zrovna příjemnou záležitostí, zvláště pokud jsou doprovázeny bolestmi v krku či kašlem. Zvýšené zahlenění se objevuje v případě, kdy nás trápí nějaké infekční choroby.

Jednou z možných příčin nadměrné tvorby hlenů jsou infekce horních cest dýchacích. V tomto případě může jít buď o zánět hrtanu neboli laryngitidu či zánět vedlejších dutin nosních. Hlen může dráždit dýchací cesty, což nás nutí k vlhkému kašli.  

Ve druhém případě jsou možnou příčinou infekce dolních cest dýchacích. Jedná se především o záněty průdušek a zápaly plic. Nemocný následně vykašlává hlen.

Co se týče dalších možností, zahleněním trpí kuřáci, jelikož cigaretový kouř dráždí sliznici. Kuřáci trpí na zahlenění a vykašlávání hlenů zejména ráno poté, co vstanou. Tyto symptomy je posléze provází po celý jejich život.

Jednou z dalších možností, která je ovšem nejméně pravděpodobná, je rakovina plic. To, že se jedná právě o toto onemocnění, zjistíte tak, že dotyčný vykašlává hleny s příměsí krve.

Pokud se objeví ve vykašlaném hlenu krev, je možné, že se jedná o tuberkulózu, což je však v dnešní době a v naší zemi značně nepravděpodobné. Nechci však vynechat nic důležitého, proto tuto nemoc také zmiňuji.

Pokud vás nadměrné zahlenění trápí a máte pocit, že něco není v pořádku, není jednodušší cesty, než se jít nechat vyšetřit k lékaři.

Právě on stanoví případnou abnormalitu. Pokud se bude jednat o něco vážnějšího, je dost možné, že budete posláni na rentgen plic.

Vyšetření každopádně nebolí a je lepší zajít si k lékaři a na vyšetření dříve, než se váš stav zhorší.Čtěte na Medicínu:

Štítná žláza nás může ohrozit svou nesprávnou funkcí

Uzliny, proč jim věnovat pozornost?