Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Znáte tyto druhy čaje a jejich blahodárné účinky?

Na následujících řádcích jsme pro Vás připravili malou ochutnávku sypaných čajů

Zelený, bílý, Yerba maté, Honeybush nebo třeba Roiboos? Račte si vybrat, čajová paleta je neobyčejně pestrá, nabízí mnoho druhů lahodných čajů s různým složením a účinky. Na následujících řádcích jsme pro Vás připravili malou ochutnávku!

Zelený čaj předchází rakovině
Zelený čaj je známý svými silnými antioxidačními účinky. Protože dokáže zbavovat tělo volných radikálů a škodlivin, jeho pití je účinnou prevencí onkologických onemocnění, zejména karcinomu tlustého střeva a rakoviny prsu. Kromě toho je zelený čaj bohatou zásobárnou důležitých živin, nejen vitamínů, minerálů, ale také tříslovin a aminokyselin. Dále posiluje obranyschopnost, čímž chrání organismus před virovými a bakteriálními onemocněními a příznivě ovlivňuje mozkovou činnost.

Zelený čaj předchází rakovině

Bílý čaj pomáhá hubnout
Bílý čaj je nejčistějším čajem vůbec, neboť se zpracovává z nejmladších lístků čajových keřů, které ještě nejsou rozvité. Dříve byl označován za čaj císařů a běžný smrtelník jej neměl šanci ochutnat. Také bílý čaj je bohatým zdrojem antioxidantů a navíc podporuje hubnutí. Jedná se tedy o ideální nápoj při redukčních dietách a udržovacích režimech – samozřejmě bez cukru.

Bílý čaj pomáhá hubnout

Yerba maté je plný vitamínů
V současnosti čím dál více populární nápoj Yerba maté připravovaný ze sušených, pražených a rozemletých lístků Cesmíny paraguayské, který svou chutí připomíná zelený čaj, je učiněnou pokladnicí drahokamů zdraví. Obsahuje totiž vitamíny B1 a B2, vitamín C, vitamín PP, draslík, měď, hořčík, mangan a další živiny. Jeho pití povzbuzuje mentální aktivitu a také zlepšuje fyzickou kondici.

Oolong upravuje krevní tlak
Oolong (známý též jako polozelený, modrozelený nebo žlutozelený čaj) je speciální polofermentovaný druh čaje, rovněž stimuluje mozek a celkově povzbuzuje organismus. Kromě toho, že má v sobě spoustu antioxidantů, obsahuje látky upravující krevní tlak a navíc látky zrychlující metabolismus. Stejně jako bílý čaj také podporuje hubnutí.

Yeba Maté a Oolong

Rudý Jihoafričan Rooibos
Podobně jako pravý čaj se připravují lístky jihoafrického křoví – rudého keře Rooibos. Velkou předností tohoto nápoje je, že neobsahuje kofein, a proto představuje výbornou čajovou alternativu pro děti a těhotné i kojící ženy, stejně jako pro všechny s citlivým žaludkem. Rooibos je zdrojem celé řady zdraví prospěšných látek, mezi nimi vitamínu C, železa, fluoru, vápníku, hořčíku a mědi. Pití Rooibosu pomáhá odbourávat stres, zklidňuje zažívací problémy a zlepšuje stav alergií.

Rudý Jihoafričan Rooibos

Horský divoch Honeybush
Vzácným druhem čaje je v horských oblastech divoce rostoucí, a tudíž obtížně sklízený Honeybush (v překladu medový keř), příbuzný Rooibosu, se kterým má podobné účinky. Velmi ceněná je schopnost Rooibosu působit proti alergiím, stejně jako jeho antidepresivní účinky.

Horský divoch Honeybush

Nejlepší je sypaný
Základem výše popsaných blahodárných účinků na lidský organismus je samozřejmě kvalita, kterou mohou garantovat pouze sypané čaje. Ať už Vás svými účinky zaujal čaj bílý, zelený nebo jiný, zvolte proto vždy jeho sypanou variantu. Ta chvilka námahy, o kterou je náročnější její příprava ve srovnání s porcovaným čajem, za to rozhodně stojí.

Více inspirace pro Váš šálek najdete na stránkách www.sypanycaj.eu. Ochutnejte jednotlivé druhy a najděte si ten pravý, který Vám bude nejvíce chutnat!Čtěte na Medicínu:

Okurková šťáva

BEZLEPKOVÁ KAŠTANOVÁ MOUKA, skvělá surovina nejen do bezlepkové kuchyně

Detoxikace jater je základem k očistě organizmu

Zdravé vaření – stačí jeden kuchyňský pomocník