Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Na odvykání kouření nejste sami

„Přestanu kouřit“je jedním z typických novoročních předsevzetí. A také jedno z nejtěžších. Lidí, kterým se závislosti na cigaretách podařilo zbavit, je velmi malé procento. Chcete se mezi tuto „elitu“ dostat?

Všichni ví, že pokud přestanou kouřit, nejen, že výrazně ušetří, ale také získá vyšší kvalitu života a ještě si ho s velikou pravděpodobností prodlouží. Přesto tolik kuřáků přestat nedokáže. Úspěch odvykání kouření závisí zejména na pevné vůli kuřáka. Její síla záleží ve velké míře na motivaci, s jakou kuřák přestává kouřit. Ženy se zbavují závislosti v době očekávání potomka (někdy už v době přípravy na toto období), muži ze zdravotních důvodů (ale ani ty je mnohdy od kouření natrvalo neodradí) nebo třeba proto, že jim kouření snižuje výkon při sportu. Fyzická závislost na nikotinu je sice prokázaná, ale překvapivě není při odvykání kouření tou největší překážkou. Mnohem těžší je překonat tzv. psychicko-společenskou vazbu na kouření, tj. potěšení z kuřácké pauzy během pracovní doby, „cigaretka ke kafíčku“, sáhnutí po cigaretě a zapalovači při nervozitě a podobně.

Pro pomoc do lékárny

Mnozí bývalí kuřáci doporučují přestat kouřit naráz. Pokud se vám však takové pokusy opakovaně nedaří, není ostudou si přiznat, že to zkrátka sami nezvládnete a potřebujete pomoc. Návodů, jak přestat kouřit, najdete na internetu spoustu. Stejně tak skutečných či údajných odborníků na tuto problematiku. I v lékárnách najdete plno přípravků, které vás ve vaší snaze podpoří.

Stop filttr na cigaretu, NiQuitin pastilky

Touhu po cigaretě je v současné době možné zmírnit použitím nikotinových náplastí, pastilek a žvýkaček. Zakoupit můžete také nikotinový sprej. Léčba těmito přípravky se nazývá nikotinová substituční terapie. Přípravky dodávají do těla nikotin, avšak bez dalších škodlivých látek, které cigaretový kouř obsahuje. Při chemickém rozboru je jich možné rozpoznat až 4 000. Mezi ně patří například amoniak, oxid uhelnatý, dehet, formaldehyd, kyanid, oxidy dusíku, fenol či oxidy síry a dokonce i radioaktivní plutonium.

Nicorette žvýkačky a náplasti

Nikotinové náplasti a žvýkačky lze ze začátku kombinovat s omezeným množstvím cigaret. Po vypuštění cigaret se dávkování přípravků postupně snižuje, až se jejich užívání úplně ukončí. Váháte, zda zkusit terapii skrz pokožku, anebo spíše ústa? Záleží hlavně na vašich preferencích. Při použítí žvýkaček musíte myslet na to, abyste se před použitím vyhnuli kyselým jídlům a nápojům, kávě, čaji a syceným nápojům, protože mohou způsobit nedostatečnou schopnost úst absorbovat nikotin. Také nejsou vhodné pro osoby s nemocnými zuby či dásněmi. Žvýkačky nevynikají skvělou chutí, takže je potřeba si na ně zvyknout. Anebo zkusit náplasti. Ty však někdy u osob s citlivou pokožkou vyvolávají podráždění. Pak zkuste pastilky. Ty se vyrábějí v různých příchutích a nechávají se volně rozpustit v ústech.

Smoklin tabletky, nicorette sprej

Ačkoliv vám může být nikotinová substituční terapie možná trochu nepříjemná, je třeba ji brát jako důležitý krok pro zbavení se závislosti. Když to dokážete, vaše tělo vám bude vděčné do konce života. A ten si zbavením se cigaret významně oddálíte.



Čtěte na Medicínu:

Jak se chránit před hmyzem

8 dobrých důvodů, proč pít vodu s citronem

Infrasauna - účinky na zdraví

Aromaterapie a celulitida