Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Netrapte se bolestí zad

Naše tělo nebylo uzpůsobeno na sezení. A to je příčina toho, proč dnes tolik lidí trpí na bolesti zad. Vsedě strávíme mnoho hodin, které naši předci trávili pohybem, a proto musíme tuto pasivitu nějak kompenzovat, v případě už vzniklé bolesti nejlépe pod dohledem odborníků.

To, že řešit bolest zad omezením pohybu na minimum a polykáním prášků proti bolesti není řešení, je jasné asi každému. Přesto tak ale plno lidí činí. Jejich argumentem je většinou nedostatek času. Tímto přístupem však hrozí, že se člověk dříve či později na dlouhou dobu vyřadí z běžného provozu, a to bude překvapený, kolik má najednou volného času. Léčba bolestí zad je vždy běh na dlouhou trať a čím dříve začneme, tím může být doba léčby kratší. Samozřejmě, že ideální by bylo nezanedbat prevenci – přiměřený a pravidelný pohyb, omezení sezení na co nejmenší možnou míru, správná matrace na spaní a masáže, které jednak uvolňují svaly, ale také odbourávají stres a napětí. Ty totiž s bolestmi vždy úzce souvisí. 

Najít příčinu a tu řešit

Určitě je důležité pátrat po důvodu bolesti – jen tak lze obtíže účinně léčit. Jednou z možností může být postupné borcení páteře. Prvotní příčinou jsou zatuhlé, zkrácené nebo naopak příliš povolené svaly svalového korzetu, jehož funkcí je držet páteř ve správné poloze. Tady pomůže zkušený rehabilitační lékař nebo fyzioterapeut, který připraví rehabilitační léčbu na míru, často doplněnou odborně prováděným uvolňováním svalů nebo elektroléčbou.

Horší je, pokud bolest vzniká drážděním nervů vedoucích kolem páteře. Může jít o vyhřezlou ploténku nebo o kostěný výrůstek. Taková bolest často vystřeluje do končetin a bývá také podstatně intenzivnější. V takovém případě se jedná o „housera“ neboli odborně ischias, který se bez několikadenního klidu na lůžku a léků proti bolesti a na uvolňování svalů většinou neobejde. K tomu, aby se potíže neopakovaly, pak pomůže rehabilitace.

Lázně na dosah ruky

Lázně – příjemné místo, kde pohromadě najdete rehabilitaci, fyzioterapii, elektroléčbu, masáže a kde se postarají o vaše zdraví, váš vzhled i vaši psychiku. Připadá vám, že lázně jsou jen pro důchodce nebo rozmazlené ženy užívající si na wellness pobytech? Omyl. A myslíte si, že byste museli někam odjet na několik dní až týdnů, abyste mohli všechny doporučené procedury absolvovat? Další omyl.

Do plnohodnotných lázní totiž dojedete i metrem. Najdete je v pražské Krči pod názvem Lázně Jupiter. Na základě diagnostiky, kterou vám zde provedou, vás budou bolesti zad zbavovat pomocí moderních přístrojů i klasickými procedurami prováděnými ručně. Zároveň se zde naučíte zbavit se špatných pohybových návyků, které by vám bolesti mohly opět přivodit. Z přístrojových procedur lze zmínit například TESLA STYM, přístroj založený na funkční magnetické stimulaci. Působením pulsního magnetického pole dochází k ovlivňování tkání lidského těla na buněčné úrovni, což vede k potlačení, případně k úplnému odstranění určitých potíží – nejen dysfunkcí pohybového aparátu, ale i potíží psychického a somatického rázu. Další moderní technikou je Polaris 2 – světelná terapie laser, který účinkuje na záněty. Na ty také pomáhá Kryoderm, ošetření přístrojem s teplotou -4 °C nebo dokonce kryosauna, ve které strávíte tři minuty v teplotě -170 °C!

Z klasických procedur se vám v Lázních Jupiter dostane příjemné klasické regenerační a relaxační ruční masáže nebo třeba rašelinového zábalu. Jednotlivé procedury či celé balíčky si můžete sami zakoupit v e-shopu Lázní Jupiter. Pokud chcete obdarovat někoho blízkého, aby přestal trpět bolestí zad, máte možnost zakoupit dárkový poukaz a obdarovaný si vybere procedury sám. Samozřejmostí je v Lázních Jupiter možnost konzultace, které procedury jsou pro konkrétní potíže ty pravé. Bolesti zad se lze zbavit. Jen musíte počítat s tím, že hlavní osobou, která vám může pomoci, jste vy sami. S další pomocí odborníků to však jde mnohem snáze a rychleji. Čtěte na Medicínu:

Antioxidanty a jejich význam pro lidské zdraví

Aloe Vera, kouzelná bylinka existuje

Jaké má na nás účinky meduňkový čaj?

Aromaterapie a celulitida

Nebojujte s menopauzou, zkuste medicinální houby

Kolostrum – podpora imunity tím nejpřirozenějším způsobem