Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jaké má na nás účinky meduňkový čaj?

Meduňka lékařská se v lidovém léčitelství používá již od nepaměti

Meduňka lékařská je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých, která se v lidovém léčitelství používá již od nepaměti. Svůj význam neztratila ani v současném hektickém světě plného stresu. Jaké jsou její účinky na lidské zdraví? A jak si z ní připravit čaj?

Meduňka lékařská
Meduňka lékařská je vytrvalá bíle kvetoucí bylina původem ze Středomoří, která se dorůstá výšky od 60 cm do 160 cm. Ve střední Evropě se jedná o poměrně rozšířený druh, který se pěstuje na zahrádkách a polích, ale také planě roste na loukách a rumištích. Sbírají se její aromatické listy, jejichž vůně připomíná citrón. Bylina obsahuje silice (citral, citronelal a další), flavonoidy, třísloviny a minerální látky.

Meduňka nejen proti stresu
Meduňka je osvědčeným lékem proti úzkosti, depresi a nespavosti, protože ulevuje od příznaků psychického napětí a navozuje dobrý spánek. Dále se používá ke zmírňování zažívacích obtíží, jako je nadýmání, plynatost, pocit napětí a křeče v břiše. Dále snižuje vysoký krevní tlak, tlumí bolesti a celkově zlepšuje trávení.

Jak si správně připravit meduňkový čaj

Meduňkový čaj
Listy meduňky se přidávají do dezertů či salátů, anebo se suší zašívají do látkového polštářku pro dobré usínání, nejčastěji se však používají k přípravě čaje. Protože meduňkový čaj současně podporuje dobré trávení a zklidňuje mysl, lékaři jej doporučují pít pacientům, kteří trpí zažívacími obtížemi způsobenými nadměrnou psychickou zátěží a stresem, především žaludeční neurózou.

A jak si čaj pro dobré trávení a psychickou pohodu připravit?

Příprava čaje
Příprava meduňkového čaje je velmi snadná a podobá se přípravě mátového čaje. Na čtvrtlitrový hrneček potřebujeme malou hrstičku lístků. Lístky meduňky propláchneme pod proudem studené tekoucí vody, vložíme je do nádoby, zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut vylouhovat. Čaj popíjíme vlažný.

Pokud nemáme po ruce čerstvou meduňku, můžeme si připravit porcovaný čaj. V tomto případě vložíme do nádoby 1 nálevový sáček. Následující postup je stejný jako v případě přípravy čaje z čerstvých listů. Čaj je vhodný pro dospělé a děti od 12 let věku.

Tipy na servírování
Meduňkový čaj můžeme ochutit lžičkou lučního medu nebo citronovou kůrou.

Sponzor seriálu o bylinných čajích je MEGAPHYT PHARMA.Čtěte na Medicínu:

Bylinné čaje: přírodní řešení mnoha zdravotních problémů

Heřmánkový čaj, víte jak nám prospívá?

Šípkový čaj posiluje imunitu

Mátový čaj pomáhá při potížích se zažíváním