Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Heřmánkový čaj, víte jak nám prospívá?

Heřmánkový čaj pomáhá léčit celou řadu zdravotních neduhůZdroj foto: Pixmac.cz

Heřmánek se již od starověku hojně využívá v lidovém léčitelství, a to nejčastěji ve formě čaje. Heřmánkový čaj pomáhá léčit celou řadu zdravotních neduhů, žaludečními obtížemi počínaje a zánětlivými onemocněními kůže konče.

O rostlině
Heřmánek pravý je jednoletá aromatická rostlina z čeledi hvězdnicovitých, která kvete od května do konce září bíložlutými květy. Právě květy heřmánku mají vzhledem k vysokému obsahu účinných látek, jako je například bisabolol, flavonidy a terpeny, neobyčejně široké uplatnění v lidovém léčitelství.

Příznivé účinky heřmánku na lidské zdraví jsou známy již od dob starého Říma.

Léčba neduhů: vnitřní použití
Heřmánek se nejčastěji používá k přípravě čaje, který lze užívat vnitřně i zevně. Pití heřmánkového čaje ulevuje od zažívacích obtíží (zejména od bolestí břicha způsobených nadýmáním) a od žaludečních nevolností, dále pomáhá tlumit menstruační bolesti. Heřmánkový čaj rovněž zmírňuje psychické napětí, má relaxační a uklidňující účinky, je osvědčeným prostředkem při léčně úzkostných stavů, stejně jako při problémech s nespavostí.

Zevní použití heřmánkového čaje
Zevně se heřmánkový čaj používá k léčbě zánětlivých onemocnění kůže, a to pro jeho desinfekční a protizánětlivé účinky. Stejně čaj tak urychluje léčbu obtížně se hojících ran, zejména popálenin. Dále se používá k ošetření hemeroidů, vředů a poranění v oblasti intimních partií, ale také jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a dásní. Při nemocech z nachlazení můžeme heřmánkový čaj inhalovat. Heřmánek lze užívat i ve formě masti. V rámci našeho čajového speciálu se však zaměříme na přípravu čaje.

Jak připravit heřmánkový čajZdroj foto: Pixmac.cz

Jak čaj připravit a pít
Heřmánkový čaj si můžeme připravit buď ze sušených květů (1 čajová lžička sušených květů na 250 ml vody), nebo porcovaný – v tomto případě zalijeme 1 nálevový sáček 250 ml vody. Necháme vylouhovat 15 minut a pijeme vlažný. Čaj připravujeme vždy čerstvý. Doporučená denní dávka je 3 šálky denně, u dětí 2 šálky denně. Dětem do 3 let čaj ředíme vodou, řídíme se instrukcemi uvedenými na obalu výrobku.

Pro koho je vhodný
Heřmánkový čaj je vhodný pro děti od 1 roku věku a pro dospělé včetně těhotných či kojících žen. V případě dodržování doporučovaných dávek nejsou známy žádné nepříznivé vedlejší účinky. Nadměrné užívání může vyvolat nevolnost. Heřmánek lze kombinovat s ostatními léčivkami, je oblíbenou součástí různých bylinných směsí.

Sponzor seriálu o bylinných čajích je MEGAPHYT PHARMA.Čtěte na Medicínu:

Bolesti břicha, kdy se začít bát?

Granátové jablko. Připravte si z něho domácí šťávu!

Bylinné čaje: přírodní řešení mnoha zdravotních problémů

Rakytníkový olej – revitalizační krém tradiční čínské a tibetské medicíny