Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Kondice v těhotenství

Kondice v těhotenstvíZdroj foto: ISIFA.cz

Těhotenství je spojeno s celou řadou zdravotních neduhů, které nastávajícím maminkám znepříjemňují těšení na miminko. Přibývání na váze, únava, pálení žáhy, sklon k zácpě a hemeroidy patří mezi nejčastější obtíže. Jak tyto obtíže zmírnit a jak být po celých 9 měsíců v kondici?

Zdravá životospráva je základ
Základem je zdravá životospráva, která zahrnuje především správný jídelníček, pitný režim a pravidelnou pohybovou aktivitu. Pojďme začít jídelníčkem. Mnoho maminek se domnívá, že v těhotenství musí jíst za dva, dvojnásobnými porcemi však ani sobě, ani miminku příliš neprospějí. Jsou unavené a převyšují hodnotu doporučeného váhového příbytku, který se pohybuje kolem 12 kg. Důležité je především dbát na to, aby tělu nechyběly potřebné vitamíny a minerální látky, zejména pak vápník (významnými zdroji jsou mléčné výrobky a pomerančová šťáva), kyselina listová (zdrojem je listová zelenina) a železo (zdrojem jsou fazole a vnitřnosti). Neméně významná je vláknina, která pomáhá předcházet zácpě a hemeroidům.

Jídelníček těhotné ženy
Jídelníček těhotné ženy by měl proto obsahovat potraviny obsahující vlákninu, tj. zeleninu, ovoce a celozrnné pečivo. Součástí prevence výše zmíněných neduhů je i dostatek tekutin, ideálně neperlivé vody. Aby se žena necítila unavená a těžká, doporučuje se jíst menší porce 5x až 7x denně. Do jídelníčku je rovněž dobré zařadit libové maso, vejce a luštěniny. Jako prevence pálení žáhy se doporučuje vyvarovat se kořeněných jídel, nejíst 2 hodiny před spaním a mít vysoko podloženou hlavu při spánku. Žaludeční nevolnosti v těhotenství zmírňuje nastrouhané jablko se zázvorem.

Cvičení pro těhotné
Pokud se chce gravidní žena udržet v kondici, měla by vykonávat pravidelnou pohybovou aktivitu. Doporučenými sporty v těhotenství je například plavání nebo jóga. Zajímavý je také aqua aerobik. Postačí ale svižná chůze. Velmi prospěšné jsou Kegelovy cviky k posílení pánevního dna, které pomáhají předcházet riziku inkontinence močového měchýře po porodu, a zároveň jsou prevencí vzniku hemeroidů. Cviky na posílení pánevního dna lze cvičit v různých polohách, nejpohodlnější je poloha vleže na zádech. Svaly na 2 až 3 vteřiny zatnete a na stejnou dobu povolíte. Opakujete celkem 10x ve čtyřech sériích každý den.



Čtěte na Medicínu:

Špatně spíte? Vyměňte matraci!

Jaký je Váš metabolický věk?

Co byste měli udělat pro kvalitní a zdravý spánek?

Češi umějí odpočívat, nejraději na Slovensku