Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Co byste měli udělat pro kvalitní a zdravý spánek?

Zdravý spánek je důležitý

Naše tělo si potřebuje po každém náročném dni odpočinout, proto je spánek velice důležitý jak pro jeho regeneraci, tak i pro regeneraci celého organismu. Aby si však naše tělo odpočinulo a spánek byl opravdu kvalitní, měl by se každý člověk v dnešní době zamyslet nad tím, co je nutné udělat pro jeho zkvalitnění.

Kvalitní a dlouhý spánek vyžaduje zejména kvalitní postel a postel je tvořena nejen rámem, ale také roštem a matrací.

Zdravý spánek je důležitý
Spánek je velmi důležitý pro regeneraci celého organismu. Během spánku tělo odpočívá, zpomaluje se dýchání, snižuje se tělesná teplota a snižuje se krevní tlak. Mozek zpracovává veškeré podněty, kterým byl přes den vystaven a krátkodobá paměť se přetváří na dlouhodobou.

Zdravý spánek by měl trvat u dospělého člověka 6 - 9 hodin. U dítěte může být i o několik hodin delší. Kromě délky je důležitá také kvalita spánku. Nejzdravější je spánek mezi 12. a 2. hodinou, proto bychom neměli příliš nebo alespoň pravidelně ponocovat.

Výběr vhodné matrace
Výběr zdravotní matrace není vůbec jednoduchou záležitostí, zejména když ani nevíme, co od ní máme očekávat. Než však s výběrem začneme, musíme si nejprve uvědomit, jaké požadavky od ní budeme vyžadovat.

Matraci bychom měli vybírat především podle nejčastější polohy při spánku. Pokud je naší nejčastější poloha na zádech, pak bychom měli volit tvrdší matrace, které jsou pro tuto polohu ideální. Váha se totiž rovnoměrně rozloží a páteř má tak pevnou oporu. V případě nejčastější polohy na boku, kdy tělo zatěžuje matraci rozdílně, je nutné vybírat ze středně tvrdých až měkkých matrací. U polohy na břiše či při častém střídání poloh je vhodná středně tvrdá matrace.

Důležité je kromě nejčastější polohy také výška matrace. Nejžádanější matrace bývají o výšce cca 16 až 24 cm. Pokud má konkrétní matrace výšku pod 15 cm, jsou tyto matrace vhodné maximálně k občasnému přespání. Na trhu jsou k dispozici matrace pružinové a taštičkové, sendvičové či pěnové. Speciálním typem matrací jsou tzv. zdravotní.

Počet matrací
U dvojlůžek vyvstává otázka, zdali pořídit jednu velkou matraci nebo matrace dvě? Na trhu jsou k dispozici jak klasické matrace 90x200, tak i matrace 180x200, které jsou vcelku. Pro dvojlůžkovou postel je však lepší volit vždy stejné matrace 1+1, které se budou lišit akorát tuhostí, neboť každý z partnerů má jinou váhu a jinou oblíbenou polohu.

Zdravotní matrace
Matrace označené slovem “zdravotní“ jsou speciální matrace, které jsou určené díky svým vlastnostem, parametrům a kvalitě pro lidi, které trpí některými zdravotními potížemi (např. bolestí zad, kloubů, alergií, apod.). Zdravotní matrace dokážou do určité míry spánek zkvalitnit a přispět k lepší regeneraci organismu.

Každá zdravotní matrace musí mít optimální rozměry podle délky a šířky postele. Pro dospělého člověka by měla být matrace přibližně o 15-25 cm delší než je jeho výška. Pro kvalitní spánek by každá matrace měla disponovat dlouhou životností, měla by být prodyšná, tvarově stálá a dobře udržovatelná.

Výběr roštu
Kromě matrace je také zapotřebí kvalitní rošt, díky čemuž se matrace lépe přizpůsobí našemu tělu. Kvalitní rošt dokáže dobře větrat a odvádět vlhkost a tím se prodlužuje životnost matrace. Na trhu je k dispozici velké množství roštů – pevné lamelové, polohovací,, vyklápěcí a výklopné rošty.

• Pevné lamelové rošty jsou vyrobené z alespoň 28 lamel, které jsou dřevěné nebo syntetické.
• Polohovací rošty by měly mít stejně jako pevné lamelové rošty alespoň 28 lamel. U těchto roštů je třeba se zaměřit také na jejich manipulovatelnost. Na trhu jsou k dispozici polohovací rošty, které se polohují jen u hlavy, nebo takové, které zvedají i nohy.
• Rošty vybavené pohonem jsou rošty, které se polohují pomocí motoru a ovladače. Tyto rošty mají stejné vlastnosti jako pevné lamelové rošty.
• Vyklápěcí a výklopné rošty se používají u postelí s úložným prostorem. Jejich výhodou je, že máte možnost naklápění polohy u hlavy.

Rošt i matraci by se měl každý člověk vybírat sám, neboť každý má jiné tělesné dispozice a nároky na své lůžko.

Dlouhodobě špatný spánek poškozuje zdraví
Podle posledních výzkumů až 30 procent zdravotních problémů přímo nebo nepřímo ovlivňuje spánek, přesto se ve výuce medicíny ignoruje. Dostatečný a zdravý spánek je tak nepostradatelný pro správné fungování našeho těla.Čtěte na Medicínu:

Video z výroby biokosmetiky INLIGHT aneb když věda voní bylinkami

Víte, co je křemelina, a jak pomáhá našemu zdraví?

Melounová šťáva čistí, uzdravuje a zkrášluje!

Trápí Vás bolest v oblasti ledvin?