Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Šetřme přírodu pro naše potomky

Zdroj foto: pixabay.com

Každá budoucí maminka, která se jen trochu zajímá o ekologii, řeší dilema, jakou drogerii a jaké plenky bude pro své maličké používat. Otázek je mnoho a odpovědí také. Proč vlastně platit více za dětskou drogerii bez chemie? Jací strašáci číhají v jednorázových plenách?

Výroba neekologické drogerie a plen zatěžuje životní prostředí a každé dítě balené do jednorázových plen jich celkem spotřebuje kolem 4 000 kusů. Ty v nasáklém stavu tvoří až jednu tunu nerecyklovatelného odpadu. Navíc označení „papírové“ se od reality dost liší, což nemáte šanci na obalu plen zjistit. Problémové jsou v těchto plenách zejména přítomné plasty a gelové absorbéry. Významnou součástí plenek je polyethylen i polypropylen. Kromě rizika přestupu chemických látek do pokožky je zde ještě problém přehřívání tělíčka pod plenkou, které může u dívek způsobovat opakované infekce močových cest a u chlapců je nadměrná teplota podezřelá z pozdější neplodnosti. Gelové absorbéry zase obsahují malé množství tributyl cínu, chemikálie, která negativně ovlivňuje nervový a hormonální systém. Látka v minimálním množství údajně škodlivá není, ale když si uvědomíme, že dítě má na sobě plenku téměř neustále po dobu kolem dvou let… Proto by se jednorázové plenky měly používat jen jako nouzové řešení například na cestách.

Plastovým příborem také nejíme každý den.

Kam se obrátit pro odbornou radu týkající se typů plenek, způsobu jejich použití a údržbě? V mateřských centrech a specializovaných obchodech probíhají pravidelně krátké kurzy o různých metodách „plenkování“, dokonce i „bezplenkování“. Jedním z užitečných pomocníků může být také webová stránka www.bez-chemie.cz. Projekt BEZ CHEMIE je vyústěním více než desetileté práce, která spočívala hlavně v budování povědomí českých domácností o ekologických alternativách jejich každodenních potřeb.

Projekt BEZ CHEMIE nyní nabízí nejen poradnu, ale také e-shop s možností zakoupení prověřených, čistě přírodních produktů.

Velkou část nabídky e-shopu tvoří látkové kalhotkové plenky. „Látkovky“, které zvládne použít úplně každý, kdo kdy v ruce držel jednorázovou plenku, se nazývají „All-In-One“. Jak název napovídá, All-In-One znamená, že plenky obsahují vše – vkládací savé jádro, svrchní nepropustnou vrstvu i zapínání. Značka Batolini nabízí měkoučké látkové plenky s veselými a moderními vzory, které budou slušet jak holčičkám, tak chlapečkům. V nabídce najdete například zelené plenky s písmenky, modré safari nebo šedé s houbičkami.

Plenky Batolini

Jejich výhodou je, že jsou jednovelikostní – to znamená, že velikost plenky lze snadno upravovat a plenku tak použijete po celou dobu „plenkového období“. Kalhotkové plenky se nežehlí, nemusí se nijak složitě skládat a jejich údržbu usnadňuje používání separačních vložek. Separační vložky slouží nejen k ochraně plenek, ale i pokožky děťátka. Mohou se opakovaně prát a některé jsou biologicky rozložitelné, lze je tedy vyhazovat na kompost. Na výběr máte z bambusových nebo celulózových, nejlepší je objednat jedno balení od každého a zjistit tak, které vám více vyhovují. 

Dalším praktickým doplňkem při péči o malé děti jsou vlhčené ubrousky. Použijete je na jemnou dětskou pokožku několikrát za den, tak by neměly obsahovat žádné potenciálně škodlivé látky. Při troše pátrání seženete vlhlčené ubrousky bez chemie nebo dokonce v bio kvalitě. Po použití je můžete stejně jako separační vložky vyprat a znovu používat třeba na dosušení dětské pokožky po očištění vlhkým ubrouskem.

Produkty Ulrich natürlich

Výběr pracího prášku se také vyplatí nepodcenit. Některé prací prášky – i ty určené dětem – nemusí vám nebo vašemu děťátku sedět. Jiné vám zase vyhovují po dermatologické stránce a jejich vůně je vám příjemná, ale prádlo nevyperou úplně podle vašich představ. Řešením může být ekologicky šetrný prací program německé značky Ulrich natürlich. Ulrich je léty prověřenou kvalitou, výborně pere i znečištěné plenky. Zvláště v kombinaci prací gel se solí na skvrny a žlučovým mýdlem nebo prostředkem na skvrny využívajícím přírodní čistící schopnosti stromu mydlokor. Zakupte si malý vzorek a uvidíte, zda se vám osvědčí. Novinkou značky Ulrich je pevné citrusové mýdlo na skvrny. Přípravky Ulrich nejsou testovány na zvířatech a jsou vyrobeny z obnovitelných přírodních zdrojů. Neobsahují fosfáty, tenzidy, optické zesvětlovače, umělé vonné látky, agresivní kyseliny, konzervační látky, plnidla, chlor ani čpavek a jsou biologicky odbouratelné.

Záleží vám na tom, v jaké krajině budou vyrůstat vaše děti a jejich potomci? Pak je dobré přemýšlet o původu a možnosti likvidace každého výrobku, se kterým přijdeme do styku.Čtěte na Medicínu:

Domácí pita chléb spolu s ďábelskými fazolemi

Netrpíte neurózou?

BEZLEPKOVÁ KAŠTANOVÁ MOUKA, skvělá surovina nejen do bezlepkové kuchyně

Co jste nevěděli o doplňcích stravy?