Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Když dieta, tak krabičková! Prozradíme Vám proč.

Chcete se zdravě stravovat? Vyzkoušejte krabičkovou dietu!

Chcete zdravě hubnout, anebo se „jen“ zdravě stravovat? Vyzkoušejte krabičkovou dietu! Pět porcí lahodných pokrmů s vyváženým poměrem nutričních hodnot, které Vám přivezou až domů nebo do práce na každý den. Proč složitě vymýšlet dietní jídla, která Vám budou chutnat, počítat kalorie a ztrácet čas nakupováním a vařením, když to udělají za Vás?

Diety a jejich úskalí
Diet existují mraky. Stejně jako lidí, kteří je neúnavně zkoušejí v touze po krásně štíhlé postavě. Bohužel snaha zhubnout často bývá na úkor našeho fyzického zdraví a psychické pohody. Znáte to, člověk se celý den trápí hlady, až to večer nevydrží a vyluxuje ledničku. Nebo se snaží jíst dietní jídla, čímž svůj mozek zaměstnává jejich vymýšlením, nakupováním potravin a vařením, takže ve finále naopak přibere, protože pořád myslí jen na jídlo. Z lékařského hlediska představují nejvíce rizikovou skupinu ti, kteří vydrží celé týdny skoro nejíst, anebo konzumovat jediný druh potravy, ale jejich tělu chybí životně důležité látky, což může vést k závažným zdravotním problémům.
Další skupinou jsou dietáři se silnou vůlí, kterým se sice podaří zhubnout, ale jo-jo efekt jim po čase zmaří jejich cíl. A tak bychom mohli pokračovat.

Krabičková dieta je chutná a zdravá

Proč právě krabičková dieta?
Jak je vidět, na člověka, který se snaží zhubnout, číhá mnoho nástrah. Jak se jich vyvarovat? Účinné řešení, jak se do žádné z výše zmíněných pastí nechytit, nabízí krabičková dieta. Jedná se o stravovací režim založený na konzumaci běžného jídla připraveného podle správných stravovacích návyků, což znamená, že má vhodný energetický příjem, a zároveň obsahuje správný poměr všech nutričních hodnot (tj. bílkovin, cukrů, tuků, vlákniny, vitamínů a stopových prvků). Krabičkové jídlo je rozloženo do pěti denních porcí.
Díky tomu se nemusíte bát hladovění, minimalizujete riziko jo-jo efektu, stejně jako riziko, že se budete dopouštět dietních chyb (zejména konzumace prázdných kalorií, nevhodného složení pokrmů zejména z hlediska obsahu soli a tuků, konzumace nepřiměřených porcí, nevhodné rozložení denního kalorického příjmu, atd.).

Nemusíte ztrácet čas nákupem a počítat kalorieZdroj foto: ISIFA

Co si držitelé krabičkové diety rovněž velmi pochvalují, je, že nemusí ztrácet čas nákupem a přípravou jídla, a také nemusí počítat kalorie. Zdravé a chutné jídlo, které je přizpůsobeno jejich individuálním potřebám, mají na každý den pěkně předem připravené.

Více než jen dieta
Díky krabičkové dietě si také osvojíte správné stravovací návyky. Pokud totiž budete dodržovat dietní desatero a přistupovat k hubnutí aktivně, tzn. sledovat velikost porcí a jejich složení, budete vědět, jaký druh jídla je pro Vás vhodný. Krabičková dieta vlastně není dietou v pravém slova smyslu - takto připraveným jídlem se lze stravovat trvale, hlavní rozdíl mezi hubnutím a zdravou stravou spočívá ve velikosti porcí. Kdo neví, jaká velikost porcí je pro něho optimální, tomu poskytne základní vodítko kalkulačka.

Důležitá je optimální velikost porcí

Jak vybrat dobrého dodavatele
Také Vás krabičková dieta zaujala a chtěli byste ji vyzkoušet? K tomu, abyste dosáhli znatelného výsledku, je třeba dodržet alespoň měsíční cyklus. Pro začátek Vám ale doporučujeme vyzkoušet kratší dobu, například jeden týden. A pokud chcete být spokojeni, nepodceňujte volbu svého dodavatele.

Pyramida jídlaZdroj foto: ISIFA

A jak poznat kvalitního dodavatele? Podle následujících kritérií:

• Nabízený jídelníček je sestaven nutričním specialistou s patřičným vzděláním (ideálně VŠ zaměřená na výživu, lékařské či sportovní vzdělaní).
• Nabídka obsahuje několik variant velikostí porce (podle pohlaví, fyzické aktivity a výšky/hmotnosti).
• Dodavatel má v daném oboru zkušenosti a může se pochlubit dobrými referencemi svých klientů.
• A je schopen připravit jídlo také podle specifických dietních požadavků, například pro pacienty s diabetes, celiakií či potravinovými alergiemi, stejně jako pro ty, kterým vadí určité pokrmy.

Důležité je vybrat si správného dodavateleZdroj foto: ISIFA

Buďte zdraví, štíhlí a v pohodě, krabičky Vám pomůžou. Přejeme Vám šťastnou ruku při výběru a pak už jen dobrou chuť!

www.zdravestravovani.czČtěte na Medicínu:

Očistou těla k uzdravení

Arganový olej má dvakrát více vitamínu E než olivový olej

Návrat do života. Jak pomoci onkologickým pacientům

Mrkvová šťáva má vynikající detoxikační účinky