Měsíční zpravodaj o zdraví

 • Exkluzivní články
 • Odborné rady
 • Doporučení
 • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Očistou těla k uzdravení

Naše tělo je jako továrna, vyrábí energii pro různé procesy v našem těle. Pokud tělu dodáváme zdravé suroviny a dbáme na zdravý životní styl je vše v pořádku, ale prostředí ve kterém žijeme nám nedovoluje žít v souladu s přírodou a naším organismem . Je normální, že se po těžkém dni osprchujeme, smyjeme ze sebe stres a odpočineme si, stejně tak by jsme měli jednou za čas provést i vnitřní očistu těla a očistit organismus od veškerých toxinů, které denně dýcháme a jíme. Tento proces očisty se nazývá detoxikace a co to vlastně znamená?

Foto: Pixmac.czDetoxikace je cesta k obnovení rovnováhy v organismu. Detoxikací se podpoří vlastní léčivé schopnosti našeho těla, které mohou být velmi výrazné při různých zdravotních potížích. Nejlepší čas pro detoxikaci je na jaře a na podzim, je to doba kdy se organismus nejlépe zbavuje toxinů, ale určitě si můžeme udělat odlehčovací dny kdykoliv v roce.

Při detoxikaci se tělo zbavujeme jedovatých látek (toxinů). Toxiny v těle vznikají z nedostatečně stráveného jídla, špatné kombinace potravin nebo se do těla dostávají dýcháním, drogami, kouřením, parazity, ale i pohlavním stykem, či z matky na plod, a také kosmetikou, protože kůže má schopnost vstřebat až 80% toho, co na ní naneseme. Toxiny se ukládají v našich buňkách, nejvíce však v tukových, proto lidé při detoxikaci velmi často zhubnou i na objemu a jsou lidé, kteří právě díky vysokému množství toxinů v těle zase nemůžou zhubnout a zde je detoxikace nutností.

Některé toxiny škodí tělu více, některé méně, žádnému organismu to však neprospívá. Je-li v těle toxinů příliš, tělo se jich nestačí samo zbavovat a začnou se projevovat různé zdravotní a psychické potíže. Dlouhodobě oslabená imunita se může projevit vznikem civilizačních chorob. Toxiny dělíme na mikrobiální, emoční, cizorodé látky (kovy, chemikálie, léky aj.), metabolické.

Například v ajurvédě se doporučuje udělat si jednu či dvoudenní detoxikační odlehčovací kůru každých 14 dní, pokud je v těle toxinů hodně, tak jednou za 7-10 dní.

Kde tedy vlastně začít?

Důležité v době očisty je, eliminovat příjem toxinů jako je alkohol, káva, cigarety, vyhnout se rafinovanému cukru a nasyceným tukům, chemickým prostředkům na čištění domácnosti a vyměnit osobní produkty hygieny za přírodní alternativy. Velmi důležité je vyhnout se stresu. Detoxikaci můžeme posílit meditačním cvičením, jógou či masážemi, veškeré relaxační činnosti nás stresu zbaví. Nedoporučuje se nošení šperků, které mohou rušit uzdravovací procesy v těle.

Existuje mnoho detoxikačních kůr a každý si určitě najde to pravé pro něj, aby se detoxikace stala nejen očistnou, ale i příjemnou a mohli jsme si jí kdykoliv s chutí zopakovat. Detoxikační procedury je vhodné provádět doma, k dispozici si můžeme vybrat několikadenní půst a pití ovocných a zeleninových štáv, vody a čaje. Po půstu je dobré přejít na normální stravu postupně. Při půstu je vhodné i použití lečebných klystýrů např. s heřmánkem. Možná se to může zdát někomu moc drastické, ale představte si, jak jdete spát a Vaše střeva jsou čistá a osvěžena léčebným heřmánkem.

Další možností je začít detoxikaci podle promyšleného návodu, např. Řízená a kontrolovaná detoxikace podle MUDr. Josefa Jonáše nebo detoxikace podle knihy Sám sobě doktorem, kterou napsal Jiří Cingroš. Kniha Sám sobě doktorem nás provede kompletní očistou těla bez nutnosti nakupovat drahé detoxikační produkty.

Pokud se necítíte na detoxikaci v podobě držení několikadenního půstu, či se dlouhodobě držet nějakého návodu na očistu těla, pak pro vás bude vhodnější zaměřit na doplňky stravy, které můžeme brát dlouhodobě a které nám pomůžou se toxinů zbavovat průběžně celý rok. Mezi nejznámější patří např. zelený ječmen, chlorella nebo gel z aloe vera, apod.. Kvalitní potravinové doplňky by měli být zcela přírodní bez přidané chemické stabilizace a konzervačních látek. V opačném případě možná tělu dodáte velmi důležité látky pro celý organismus, ale jednou cestou budete své tělo čistit a druhou dodávat jiné chemické látky zpět do těla a výsledný efekt se nemusí dostavit. V případě výběru kvalitních doplňků stravy bych doporučila určitě nešetřit a před nákupem se seznámit s účinky a složením produktu. Pokud při svém hledání narazíte na pozitivní zkušenosti uživatelů, kteří produkt vyzkoušeli či ho užívají, považujte to za znamení kvality.

A co můžeme od detoxikace očekávat?

Zlepšení celkového duševního i tělesného zdraví, budete se cítit jako znovuzrození s novým přívalem energie.

Diagnózy, které detoxikací organismu můžeme zmírnit, případně odstranit

 •  chronické dýchací problémy nebo astma, časté bolesti hlavy, kloubů a zad
 •  nepříjemný tělesný zápach, zapáchající dech a nebo nepříjemný povlak na jazyku
 •  alergie na určité druhy jídla a problémy s trávením, plynatost, průjem, pocit chladu,
 •  infekce uší, nespavost
 •  křehké nehty, psoriáza, akné, nadváha, časté pocity únavy
 •  kožní ekzémy, plísně, vyrážky, bradavice, svrbění, chronické opary
 •  špatná paměť, deprese, chronická únava, bolesti žaludku a žlučníku
 •  astma a bronchitida, některé typy nádoru, ženské výtoky
 •  zhoršování kvality pokožky a mnoho dalších

Jedna důležitá informace na závěr- pravidelná detoxikace je nejúčinnější prevencí rakoviny!!! 

Tak hurá do toho. Michaela Baumanová