Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Zkratové jednání

Zkratové jednání nepodceňujte Foto: Isifa

Častokrát se stane, že člověk zareaguje jinak, než měl původně v úmyslu. Agresivní člověk si zachová chladnou hlavu a klidný člověk se zachová zcela jinak. Vybouchne.

Už se mi stalo, že jsem byla svědkem toho, jak jinak zcela mírný a hodný chlapík kolem sebe hází skleněnými hrnky a talíři. A to vše jen proto, že ho něco vytočilo. Je jedno, zda to bylo chováním kolegy, dětí nebo jenom tím, že si uvařil špatnou kávu.


Lidé nereagují vždy tak, jak si myslíme, že by měli. Jsme svázáni určitými morálními konvencemi.

Už od dětství nám rodiče vštěpovali určitý morální kodex slušného vychování. Víme tak, že máme být slušní, uctiví a rozumní. Co když nám jednoho dne přestane v hlavě tento vzorec chování fungovat?

Stalo se vám někdy, že jste se ocitli v takovém afektu, že vám bylo jedno, co děláte? Najednou vám bylo jedno, že jsou okolo vás jiní lidé a vidí vás, jak křičíte a nadáváte na vše kolem vás? A stává se vám to častěji, než je vám to milé?

Nejspíše jste stanuli v kruhu zkratového jednání.

Zkratovým jednáním se rozumí jednání, které sleduje určitý účel, kterého je však dosáhnuto iracionálním způsobem. Zkratovitým způsobem člověk často reaguje v afektu, v silné emoční reakci na určitý podnět. Jak však tento problém řešit?

Každý máme od narození jiný typ temperamentu, někdo zvládá stresové situace lépe, někdo hůře. Nejlepší cestou ke zvládnutí afektu je podle odborníků relaxační cvičení. Dalším důležitým faktorem je snaha uvolnit své emoce ve chvíli, kdy to jde. Pokud se vám chce právě v tento okamžik plakat, plačte, Pokud se vám chce smát, smějte se. Pokud to uděláte ve chvíli, kdy to opravdu psychicky potřebujete, nevybouchnete pak v nejméně vhodné chvíli. Taktéž můžete začít cvičit, což je další ze způsobů zbavování se nahromaděných emocí.

Emoce můžete ventilovat buď verbálně, nebo neverbálně. Pokud se rozhodnete řešit situaci slovy, stačí pouze definovat svůj problém. Pokud vás štve, že se váš kolega chová sprostě na pracovišti a nejste schopni mu to říci do očí, udělejte to jinak. Povězte to sami sobě, ale nahlas. Neuvěříte, jak rychle z vás napětí spadne. Horším způsobem řešení nahromaděného afektu je způsob neverbální. To je právě ten způsob, jakým většina vzteklých lidí řeší své problémy. Právě tohle má za následek zběsilé přejíždění v autě a troubení na ostatní. Lepší je však situaci řešit jinak, nechcete přeci dostat infarkt.

Ať se rozhodnete jakkoliv, řešte situaci hlavně podle toho, jak to vyhovuje vám. Pokud máte potřebu řešit problémy tím, že budete házet hrnky o zeď, dělejte to v soukromí vašeho bytu a nejlépe o samotě.

Možná, že tento způsob ventilace je pro vás právě ten nejlepší.Čtěte na Medicínu:

Olej z černého kmínu posiluje imunitu

Alergie na chlad skutečně existuje

Červené víno a zdraví

Jak se nezbláznit ze stresu

Nemoc, která není vidět - Crohnova choroba

Druhy stresu, které na nás působí