Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Alergie na chlad skutečně existuje

alergie na chlad

Vzácný druh alergie
Alergií na pyl, prach, anebo na vybrané druhy potravin trpí poměrně velká část populace. Alergie na chlad je ve srovnání s ostatními druhy alergií velice vzácná a málokdo ví, že skutečně existuje. Jak se projevuje? Zvýšenou citlivostí na chladný vzduch, chladnou vodu i chladné potraviny.

Chladová kopřivka
Pokud lidé trpící alergií přijdou do chladného prostředí, nebo se vykoupou ve studené vodě, objeví se jim alergická reakce na kůži, která připomíná kopřivku. Toto podráždění kůže se dokonce někdy nazývá chladová kopřivka.

Nepříjemné otoky
Kožní reakce však není jediným problémem, který pacienty s touto vzácnou diagnózou obtěžuje. Dalším nepříjemným příznakem alergie na chlad jsou otoky. Otoky se nejčastěji objevují na obličeji a na částech těla, které nejsou zakryty oblečením. Při konzumaci zmrzliny může dojít také k otoku jazyka. K otokům se mohou přidat také potíže s dýcháním a vodová rýma.                  

Léčba alergie na chlad
A jak se alergie na chlad léčí? Velkou roli zde sehrává prevence. V tomto případě vyhýbání se pobytu v chladném prostředí a teplotním šokům, které způsobují přechody z tepla do zimy. Další součástí léčby je podávání antihistaminik a aplikace mastných krémů podobně jako v případě atopického ekzému. Pokud máte podezření, že chladovou alergií trpíte, objednejte se na vyšetření na alergologii.