Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Svědění kůže. Je to ekzém nebo svrab?

Atopický ekzém neboli atopická dematitida

Puchýře, pupínky, ekzémy a svědění kůže. Tyto nepříjemné příznaky mohou značit celou řadu onemocnění. Kromě jiného atopický ekzém a svrab. V čem se tato dvě onemocnění liší?

Atopický ekzém je znám také pod názvem atopická dermatitida. Jedná se o kožní zánět, jehož vznik má většinou na svědomí alergie. Velký vliv má také znečištěné životní prostředí, nevhodný životní styl, některé kosmetické přípravky, bakterie, roztoči a plísně, ale rovněž genetické predispozice. Na rozdíl od svrabu ale nejde o infekční onemocnění.

Proč atopický ekzém vzniká, dosud není úplně jasné. Jde totiž o reakci, kdy kožní, imunitní a nervový systém nepracuje tak, jak by měl. To se projevuje suchou popraskanou kůží, puchýři a svědivými pupínky, které často zčervenají. Pokud se tyto symptomy objeví, je vhodné navštívit dermatologa, jenž doporučí určité krémy a koupelové oleje, které napomohou promaštění a zvláčnění pokožky. Samotný sklon k ekzému ovšem vyléčit nelze.

Svrab je vysoce nakažlivý
Oproti tomu svrab je velice nakažlivé kožní onemocnění. Dříve se objevoval především mezi bezdomovci, v dnešní době už je ale rozšířen mezi všemi vrstvami obyvatelstva. Přispívá k tomu i fakt, že svrab často bývá zaměňován za ekzém a kvůli tomu se jeho léčba zanedbává.

Svrab není ekzém! Způsobuje ho roztoč Sarcoptes scabiei

Svrab přitom je velmi nepříjemné onemocnění, které se projevuje především nočním svěděním, pupínky, škrábanci na kůži a specifickými chodbičkami v pokožce. Toto onemocnění totiž způsobuje roztoč Sarcoptes scabiei, jehož samička se zahrabává do zrohovatělé vrstvy kůže a svou chodbičku každý den zvětšuje až o 5 milimetrů. Poté naklade dvě až tři vajíčka, která se po třech až čtyřech dnech mění v larvy. Nejčastěji napadají prsty, prsní bradavky, genitálie a podpaží.

Léčba svrabu není zrovna jednoduchá. Vybrané masti a krémy je třeba aplikovat na celé tělo kromě obličeje, jinak by škůdci mohli přežívat na nenamazaných místech. Touto procedurou je nutné si projít několikrát, jinak nebude mít kýžený účinek. Nelze ale zapomínat ani na ostatní členy rodiny či sexuální partnery. Přestože se u nich choroba zatím projevit nemusela, je nutné, aby se léčili i oni. První příznaky onemocnění svrabem se totiž mohou objevit až po čtyřech týdnech. Veškeré použité oblečení a ložní prádlo je třeba vyprat při teplotě 90 °C, nebo jej uskladnit v čistých sáčcích na odpad, a to alespoň na 72 hodin.

Důležitá je prevence
Jak se tedy před nakažení svrabem chránit? V první řadě je potřeba dodržovat zásady osobní hygieny, pořádně si mýt ruce a také se vyhýbat kontaktu s neznámými osobami, které by mohly tímto onemocněním trpět. Důležité je rovněž pravidelné praní a žehlení ložního prádla. Chcete se o kožních onemocněních dozvědět více? Navštivte web www.symptomy.cz.



Čtěte na Medicínu:

Omlazující účinky kosmetiky z arganu

Koloidní stříbro vs. antibiotika

Menstruační kalíšek – zdravá alternativa tampónu

Protonová revoluce v léčbě ozařováním