Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Menstruační kalíšek – zdravá alternativa tampónu

Alternativa spojující pohodlí a zdraví v jednom. Menstruační kalíšek

Moderní ženy nechtějí ve svém životě žádná omezení, ani co se týče pohodlí při menstruaci. Objemné vložky proto postupně nahradily tenčí vložky a také tampóny, díky nimž se příslušnice něžného pohlaví nemusí během svých dnů omezovat ani při sportu. Odvrácená strana mince však říká, že tampóny přináší jistá zdravotní rizika. Víte ale, že existuje alternativa spojující pohodlí a zdraví v jednom? Menstruační kalíšek.

Nová hygienická pomůcka
Menstruační kalíšek je dámská hygienická pomůcka (vyrobená nejčastěji z lékařského silikonu, latexu či termoplastu) která je určená pro období menstruace. Princip fungování kalíšku spočívá v tom, že se zavede do pochvy, kde sbírá menstruační krev. Ve čtyřech- až dvanáctihodinových intervalech je třeba kalíšek vyprázdnit. Na rozdíl od jednorázových hygienických pomůcek lze kalíšek po vyjmutí umýt a dlouhodobě používat.

Menstruační kalíšek

Pohodlí a diskrétnost v jednom
Kalíšek je schovaný uvnitř těla, tudíž není vidět ani v případě, že nosíme těsné a průsvitné oblečení. Jen pro úplnost, ve srovnání s tampónem nekouká ven ani provázek. Použití kalíšku je dále spojeno s vysokým komfortem, protože nikde netlačí, ani nezpůsobuje žádné nepříjemné pocity, na které si některé ženy při používání tampónů stěžují, například pocit špuntu, nepříjemného tlaku, atp.

Tampón vs. KalíšekKalíšek pamatuje na zdraví i peněženku
A jsou tu i další přednosti, ve kterých kalíšek tampón výrazně předčí, zejména co se týče vlivu na zdraví ženy. Jak často zdůrazňují gynekologové, menstruační tampóny mohou podporovat vznik poševních mykóz. Nehledě na to, že tampóny, které se bělí chlórem, vysušují a dráždí prostředí pochvy. Při výčtu výhod menstruačního kalíšku nesmíme opomenout, že výše zmíněná mnohočetnost použití má i své ekologické a ekonomické přínosy. Na rozdíl od vložek či tampónů šetří životní prostředí a v neposlední řadě také peněženku. Jeho cena je velice příznivá ve srovnání s cenou, kterou průměrná žena zaplatí za hygienické pomůcky. Na trhu se setkáte s kalíšky různých značek v mnoha cenových relacích.

Antikoncepce bohužel není
Jediné, v čem Vás kalíšek může zklamat, je, že ho nelze používat jako antikoncepci. Jako antikoncepce však slouží podobný výrobek z lékařského silikonu, a to pesar FemCap, cervikální silikonový klobouček, který se nasazuje přímo na děložní čípek, čímž zamezuje vstupu spermií do dělohy, a tím oplodnění vajíčka. Mezi hlavní výhody pesaru patří, že nemá žádné nežádoucí účinky na zdraví, nenarušuje spontánnost sexuálního aktu, neboť ponechává poševní stěny volné a lze jej nasadit již několik hodin před stykem, není na lékařský předpis a v závislosti použití má životnost od 1 roku do 2 let.

Pesar FemCap

Více informací o menstruačních kalíšcích i pesaru FemCap najdete na stránkách www.kalisek.cz.Čtěte na Medicínu:

Druhy stresu, které na nás působí

Co všechno ovlivňuje zdravý spánek

Babské rady na mykózu

Plísně v těle