Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Protonová revoluce v léčbě ozařováním

Protonová revoluce v léčbě ozařováním

Představte si, že jste nemocní rakovinou. Představte si, že existuje bezpečná léčba s vysokou účinností, a současně bez komplikací s minimálním rizikem nežádoucích účinků. Šance na to, že můžete dále žít normálním životem, jakoby vás nemoc nikdy nepotkala. Ano, tato metoda skutečně existuje. Jmenuje se protonová terapie. Představte si ale, že ji na rozdíl od zahraničních české zdravotní pojišťovny běžně nenabízejí, pokud si o tuto možnost neřeknete…

Klasickým ozařováním se léčily již milióny lidí, tato léčba je však kromě kladného účinku spojena s rizikem závažných zdravotních komplikací.  Běžným jevem je poškození kůže, únava, bolest ozařované oblasti, či riziko vzniku sekundárních, tedy dalších nádorů. Naproti tomu protonové ozařování je léčba bez bolesti, která pacienty nepoškozuje. Bezprostředně po jejím ukončení se vracejí do aktivního života a někteří dokonce při ambulantní léčbě pracují! Všechny západní země již pochopily, že se jedná o pokrokovější způsob ozařování nádorů mozku, hlavy a krku, karcinomu prostaty, plic, očí nebo lymfomů, při kterém zdravé tkáně nedostávají nežádoucí dávku záření.

Nádory CNShttp://www.nadory-mozku.eu/

Nádory hlavy a krkuhttp://www.nadory-hlavy-a-krku.cz/

Karcinom plichttp://www.karcinom-plic.eu/

Léčba lymfomuhttp://www.lecba-lymfomu.cz/

Na rozdíl od konvenčních fotonů používá protonová léčba těžké částice – protony vodíku.  Díky své hmotnosti, energii a dalším vlastnostem, dokážou předat záření pouze tam, kam chceme – a sice do oblasti nádoru.  Tím dochází mimo jiné i ke snížení rizika návratu nemoci. Radiační onkologové, kteří s protonovým ozařováním pracují, mají všichni zkušenost i s ozařováním konvenčním. Mnozí z nich se stále diví, co protony dokáží.

Protony pro děti
Protonová léčba je mimořádně přínosná pro dětské pacienty, neboť dokáže v jejich citlivém těle ničit pouze rakovinné buňky. Naproti tomu po běžném ozařování hrozí dětem poškození růstu a vývoje. Při ozařování nádorů mozku hrozí dětem dlouhodobé neurokognitivní potíže, včetně sníženého IQ, omezené pozornosti, či schopností rozhodování. Dokonce i malá dávka na citlivé struktury mozku znamená riziko fatálního poškození hormonální produkce a růst dětí. Protonové záření nepředává žádnou tkáň za nádorem. Ve světle toho, že děti ozařované konvenčně mají až čtvrtinové riziko návratu nádoru, je tento rozdíl skutečně obrovský. Díky úspěchům protonové léčby vzrostl počet mladých pacientů léčených s nádory v oblasti mozku a míchy od roku 2010 o více než třetinu (Zdroj: National Asociation for Proton Therapy).

Protony pro dětihttp://www.protonyprodeti.cz/

Protony pro muže - Vyberte si svou vlastní cestu
Nové výsledky americké studie léčby pacientů s karcinomem prostaty mluví za vše. Z celkem 3.632 mužů 98% tvrdí, že si vybrali tu správnou léčbu. 97% mužů bylo vyléčených – do deseti let se jim nemoc nevrátila (Zdroj: National Asociation for Proton Therapy).

Protony pro mužehttp://www.protonymuzum.cz/

Nádory zažívacího traktuhttp://www.nadory-zazivaciho-traktu.cz/

Pacient českého protonového centra Jaroslav po absolvování léčby karcinomu prostaty říká:
"Jsem tři měsíce po terapii a cítím se zcela bez problémů. Je to neuvěřitelné z hlediska délky léčby a samotných výsledků. Je to nesrovnatelné s klasickou metodou ozařování která trvá několik měsíců a mnozí pacienti mají nepříznivé následky.“

VoZP ČR hradí protonovou léčbu všech diagnóz automaticky, ostatní zdravotní pojišťovny posuzují úhradu individuálně – šanci máte i Vy.
Nebojte se tedy o ní přihlásit: www.ptc.cz, http://www.protonymuzum.cz
Šanci přehlásit se k VoZP ČR máte pouze do 30.6.2014.Čtěte na Medicínu:

Meditace a jóga, cesta k duševní rovnováze

Čerstvé šťávy prospívají našemu zdraví

Arganový olej má dvakrát více vitamínu E než olivový olej

Návrat do života. Jak pomoci onkologickým pacientům