Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Nechcete brát antibiotika? Zkuste prospěšnější med Manuka

Vlastnosti medu jsou všeobecně známy – zdravější slazení, lahodná chuť a schopnost podpořit náš organismus. Chceme-li, aby med prospíval našemu zdraví, však musí být zcela přírodní a obsahovat unikátní látky.

Není totiž med jako med. Existuje mnoho druhů medu, které se liší v barvě, chuti, vůni a texturou v závislosti na tom, z jakých rostlin byly sklizené. Záleží také na způsobu zpracování, který může výslednou kvalitu medu výrazně zhoršit. Na základě původu a způsobu zpracování se pak mění chemické složení medu. A to rozhoduje, nakolik bude med léčivý.

Unikát z Nového Zélandu

Velikou oblibu si v posledních letech získává med Manuka vyrobený z nektaru květin keřů stejného jména (latinsky Leptospermum scoparium), jejichž domovinou je Nový Zéland. Manukový med je velmi bohatý na zdraví prospěšné látky, tedy enzymy, polyfenoly a methylglyoxal (MGO). Právě methylglyoxal je látka, díky které je manukový med tak jedinečný. Vědecké studie ukázaly, že obsah MGO v medu Manuka může dosáhnout téměř 1 000 mg/kg, zatímco v jiných medech obvykle nepřekračuje několik desítek miligramů. Vlastnosti methylglyoxalu se stále zkoumají, ale je již celosvětově všeobecně známo, že jeho léčivé vlastnosti jsou obrovské.

Kdy ho užívat?

Med Manuka má především silné antibakteriální vlastnosti, srovnatelné s antibiotiky – působí dokonce na odolné bakterie, jako jsou Staphylococcus aureus neboli zlatý stafylokok, Streptococcus (česky streptokok, z nichž nejznámější jsou Streptokok skupiny A, Streptokok skupiny B a Pneumokok), Escherichia coli, zkráceně E.coli, a Helicobacter pylori, který napadá sliznici žaludku a způsobuje zejména žaludeční vředy.

Manukový med navíc pomáhá k udržení zdravé střevní flóry – proto se jeho používání doporučuje lidem s žaludečními a střevními problémy a refluxní chorobou jícnu. Obecně med má antioxidační vlastnosti, o manukovém medu to platí obzvlášť. Proto se tento med využívá nejen ke konzumaci, ale také na vnější aplikaci například při léčbě jizev, těžko se hojících rán nebo jako bezpečná přírodní kosmetika. Bez nadsázky řečeno, med Manuka je zkrátka skutečným požehnáním přírody posilujícím imunitu. Potvrdit to mohou ti, kteří díky používání medu Manuka přestali trpět na infekce, které je dříve trápily.

Vybírejte pečlivě

Proto, že je med Manuka tak unikátní a poptávka po něm převyšuje nabídku, je jeho cena v porovnání s běžným medem docela vysoká. Už proto bychom si měli být jisti, že pořizujeme špičkový výrobek odpovídající takové ceně.  Je důležité nakupovat u důvěryhodného a osvědčeného prodejce, který nabízí produkty od dobrého a výrobce známé značky, který má ideálně s výrobou manukového medu dlouhodobé zkušenosti.

Navíc existuje certifikace, která výběr usnadňuje. Ta jediná a novozélandskými úřady uznaná certifikace je na základě chemického testu na obsah methylglyoxalu. Tato hodnota (zkráceně MGO) je pak vyznačena na obalu medu. Minimální obsah účinné látky má med MGO 100+, což znamená, že kilogram medu obsahuje alespoň 100 mg methylglyoxalu – med s takovým množstvím MGO dokáže zvýšit imunitu v podzimním a zimním období a podpořit zdraví. Med MGO 250+ se doporučuje při refluxu, poruchách trávení a pálení žáhy. Med MGO 400+ zklidňuje vředy a syndrom dráždivého tračníku. MGO 550+ dokáže léčit ekzémy či pásový opar, ale také angínu.

Doporučené užívání

Na rozdíl od běžných medů, které zpravidla pijeme zředěné čajem, nesmí být med Manuka ředěn, a to z důvodu zachování co nejvyšší koncentrace aktivních látek. Běžná je konzumace 2–3 lžiček Medu Manuka MGO® ráno nalačno asi 20 minut před jídlem. Nebo je možné užít 2krát denně 1–1,5 lžičky 20 minut před jídlem. Kontraindikací k používání medu Manuka je pouze alergie na včelí produkty. Je vhodný i pro děti, avšak stejně jako u ostatních medů až od 1 roku. Pacienti s diabetem by se měli poradit s lékařem ohledně dávkování.

Investice do manukového medu je sice vyšší, avšak je dost pravděpodobné, že se vám tato investice vrátí, protože nebudete muset utrácet za léky v lékárně. Nebo vás jeho užívání dokonce ochrání před pracovní neschopností. Certifikované medy Manuka k nám dováží společnost Propharma Natura, která je také prodává na webové stránce www.medymanuka.cz.Čtěte na Medicínu:

Jak se stravovat?

Babské rady na vlasy

Lipový čaj nejen proti nachlazení

Ghí a Ghítela – nový pomocník v kuchyni?