Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jak se stravovat?


Když je problém v hlavě :-(

Jestliže si předem neujasníte, že chcete jíst pro zdraví a ne proto, abyste splňovali nějaký vymyšlený „ideál“ slečen z hlavních stran magazínů, pak nemáte šanci dlouhodobě dostáhnout svého cíle. Když je totiž zakopaný pes někde v hlavě, ani ten nejlepší výživový poradce na světě Vám nepomůže! Jste-li však naladěni na pozitivní přístup ke stravování a chcete-li jíst pro své zdraví, máte tak dobře našlápnuto uspět. Pak stačí nastartovat mozkové závity na plné obrátky a o jídle v počátku trochu víc popřemýšlet. Časem se z toho stane něco tak automatického, že budete sami překvapeni:)

Stačí dodržovat pár pravidel, není to věda:-)

Zdravé stravování není opravdu žádná věda, i když se to pro člověka, který vyrůstá na párcích s kaší a knedlíkách s omáčkou (jako jsem bývala já), může zdát zprvu jako zapeklitější záležitost, než doopravdy je. Základem je jíst dostatek ovoce a zeleniny a pít hodně vody! Vryjte si do paměti pár pravidel, která určitě nejsou tak těžká na pochopení a zapamatování:):

1. Jezte 5x-6x denně menší porce nejlépe každé 3 hodiny (Vaše tělo tak dostane pravidelný přísun živin a metabolismus se tím zrychlí)

2. V každé porci obsáhněte všechny 3 důležité složky pro tělo (kombinace všech složek je ideální, aby tělo mohlo fungovat a nehonila Vás pak mlsná na něco, co tělu chybí) :

vhodné sacharidy (ovoce, zelenina, celozrnné produkty, luštěniny apod.);

bílkoviny (libové maso, mléčné výrobky, vajíčka, ryby, sójové produkty apod.);

zdravé tuky (olivové, kokosové a jiné zdravé oleje, avokádo, burákové máslo apod.)

3. Poměr živin na talíři by měl vypadat nějak takto:

2/3 talíře (cca 2 plné vrchovaté hrsti) sacharidy;

1/3 talíře (cca tloušťka a velikost dlaně) bílkovin;

zbytek talíře (odhadem tak akorát, ale nebojte se jich, nemusí jich být málo) zastávají zdravé tuky

4. Vybírejte si potraviny co nejméně zpracované. Čerstvé potraviny jsou nejlepší a dá se z nich za pomocí  různého koření a kombinací připravit chutné a zdravé jídlo (zdravé jídlo se může rovnat chutnému jídlu;)). Např. nekupujte hotové müsli – raději si namíchejte ovesné vločky, opražte si je, přidejte čerstvé ovoce a oříšky a doslaďte medem. Mějte tak kontrolu nad tím, co jíte.

5. Čtěte složení surovin na přebalu potravin. Čím méně složek potravina obsahuje, tím lépe. Potravinám s dlouhým listem ingrediencí, které nemůžete ani přečíst, se raději vyhněte.

6. Stravovací den a váš metabolismus nastartujte hned po ránu snídaní

7. Nenechte uplynout déle jak 5 hodin bez jídla

8. Nehladovějte! Naslouchejte svému tělu, a když se budete cítit jen trochu hladoví, najezte se (když se jí z hladu, člověk má tendencí jíst rychleji a větší porce)

9. Dělejte postupné změny v jídelníčku (je jen málo lidí, kteří zvládnou vydržet ráznou změnu jejich stravovacích návyků). Postupné změny jsou snesitelné a nenásilné.

10. Doplňujte tekutiny v podobě vody, nebo čajů. Vynechte slazené nápoje.

11. Používejte různé triky, které Vám pomohou všechny body dodržovat jako např.: plánování jídelníčku, zapisování si všeho, co sníte, vážení potravin nebo počítání kalorií – cokoliv, co bude vyhovovat Vašim individuálním potřebám.

Hlavně žádný stres!

Nervěte si vlasy pokaždé, když nějakou zásadu porušíte. Nevyhýbejte se srazům s přáteli a dalším aktivitám jenom proto, že byste něco z nahoře zmíněných pravidel nedodrželi. Úplně bezchybně se žít nedá! Když „ujedete“, jednoduše najeďte co nejdříve zpět na správný režim.

Nedopusťte, aby se jedno „vykolejení“ změnilo v nekontrolovanou lavinu prohřešků – návrat do normálu je pak velmi, velmi obtížný.

Když budete neustále dělat své maximum, tu a tam nějaký prohřešek se dá tolerovat. Celé Vaše předchozí snažení se jedním porušením nezničí, jen jich nesmí být až příliš! Jsme jenom lidi a chybovat je lidské, ale zároveň máme rozum a kontrolu sami nad sebou držíme pevně ve svých rukách.

Na každého funguje trochu něco jiného.

Před časem jsem četla rozhovor s Míšou Noskovou, která hodně zhubla. Sama tvrdí, že jí zdravě a hubne zdravě, přesto vynechává snídaně. Vyhovuje ji to tak lépe a funguje to pro ni. Proto je důležité si uvědomit, že jsem každý osobnost a holt je nějaké to pravidlo, které nemusí zrovna 100% vyhovovat našim potřebám a režimu. My si ho však sami můžeme upravit podle sebe, není nic snazšího, viďte? ;)

Tak vemte rozum do hrsti a vydejte se správným směrem za lepším zdravím! ;)

Zdraví Maruška