Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Lipový čaj nejen proti nachlazení

Z čeho a jak se správně lipový čaj připravujeZdroj foto: Freeimages.com

Lipový čaj je známým pomocníkem v boji proti nachlazení a chřipce. Mnohem méně známé už jsou jeho příznivé účinky na zažívací ústrojí a problémy se spánkem. Z čeho a jak se správně lipový čaj připravuje a jaké látky vlastně obsahuje?

Lípa a její tajemství
Lípa srdčitá je krásný vzrostlý strom zobrazený i na našem státním znaku, což má kontinuitu s našimi dávnými předky, kteří věřili, že lípa dokáže odhánět zlé síly a nemoci. Léčivé účinky lípy jsou v lidovém léčitelství využívány dodnes. Čaj připravený z květů lípy se používá při katarech horních cest dýchacích a nemocech z nachlazení doprovázených suchým dráždivým kašlem. Jako lék proti různým neduhům čaj doporučovali již antičtí lékaři ve starém Řecku a Římě.

Co obsahují květy lípy
A co vlastně lipový květ obsahuje? Silice s farnesolem, flavonoidy, glykosid tilirosid, dále pak slizové látky, fytosteroly, organické kyseliny, substance analogické vitaminu E a třísloviny. Spolupůsobením těchto látek dokážou lipové květy pacientům pomáhat od celé řady zdravotních obtíží.

K čemu se čaj používá
Jak jsme zmínili v úvodu, lipový čaj se používá při léčbě nachlazení a chřipky. Snižuje horečku, odstraňuje chrapot, rozpouští hlen a usnadňuje vykašlávání. Při angíně ulevuje od bolestí v krku (v tomto případě je lepší jej nepít, ale spíše kloktat). Lipový čaj rovněž pomáhá proti nespavosti a je dobrý také na podrážděný žaludek. Zmírňuje křeče, působí mírně močopudně a protizánětlivě. Jeho pití se proto doporučuje i při onemocněních močových cest, močového měchýře a ledvin.

Čaj se připravuje ze sušených lipových květůZdroj foto: Freeimages.com

Příprava čaje
Čaj se nejčastěji připravuje ze sušených lipových květů. V tomto případě 2 čajové lžičky květů vložíme do nádoby, zalijeme cca čtvrt litrem vroucí vody a necháme 15 vylouhovat v přikryté nádobě. V případě porcovaného čaje je obvyklé dávkování 1 nálevový sáček na 0,25 l vroucí vody.

Tipy na podávání
Čaj si připravte vždy čerstvý a pijte jen pokud možno co nejvíce teplý. Lipový čaj si můžeme dochutit lžičkou lučního nebo lipového medu. Dětem jej můžeme osladit malinovým sirupem. Dále je možné, přidat do čaje kapku čerstvé citronové šťávy.

Doporučené použití
Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je 2 až 3 šálky denně. Děti od 1 roku do 3 let pijí čaj 1x denně, děti od 4 let do 16 let 2x denně.

Sponzor seriálu o bylinných čajích je MEGAPHYT PHARMA.Čtěte na Medicínu:

Heřmánkový čaj, víte jak nám prospívá?

Šípkový čaj posiluje imunitu

Mátový čaj pomáhá při potížích se zažíváním

Jaké má na nás účinky meduňkový čaj?