Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Nachlazení se (ne)lze vyhnout

Zdroj foto: pixabay.com

Nachlazením si procházíme mnohokrát za život už od útlého dětství, ale přesto  nás vždycky stejně nepříjemně zaskočí a i když jde jen o „obyčejnou“ rýmu, dokáže nám výrazně zkomplikovat běžné fungování.

Jak je možné, že na tak časté onemocnění stále neexistuje lék? Těžko říci, medicína dělá neuvěřitelné pokroky na mnoha frontách, ale rýmou si zkrátka musíme čas od času projít – podle odhadů až 200krát za život.

Má smysl prevence?

Podpora imunitního systému je velkým tématem vždy, kdy se začíná blížit období chřipek a nachlazení. Náš imunitní systém je velice inteligentní mechanismus a v běžných podmínkách, na které jsme byli od přírody vybaveni, bychom vůbec k jeho činnosti nemuseli pomáhat. Avšak v době, kdy je vše okolo nás poškozeno negativními vlivy, je to složitější. Náš organismus se neustále dostává do styku se všemožnými nepřirozenými látkami, na které imunitní systém nějakým způsobem reaguje. Ať už jde o přídavné látky v potravinách nebo například zbytky léků a chemikálií ve vodě i v potravním řetězci, to vše dává imunitnímu systému zabrat. To se může projevit například nečekanými reakcemi imunitního systému v podobě alergií, ekzémů nebo autoimunních onemocnění. Ve snaze pomoci našemu imunitnímu systému tak často a rádi užíváme přípravky na detoxikaci a podporu imunity. Měli bychom ale spíše hovořit o udržení rovnováhy imuniního systému a podpoře jejího správného fungování. Z rozboru krve lze zjistit profil lymfocytů, který odhalí, zda jsou dvě složky imunity – Th 1 a Th2 – v rovnováze. Pokud ne, lze cíleně posílit jednu nebo druhou složku, aby se systém zharmonizoval. Mezi typické stimulátory Th1 imunity patří například Echinacea, mezi typické stimulátory Th2 imunity třeba zelený čaj nebo kurkuma.

Echinacea s vitamínem C

Přípravků na podporu správného fungování imunity existuje nepřeberné množství. Kromě bylinek mohou být založeny na účincích „céčka“ a dalších vitamínů, enzymů, probiotik, hub (například hlívy ústřičné) nebo třeba kolostra, vzácné tekutiny produkované matkami savců v období okolo porodu. Mezi takové patří třeba Kolostrum junior od společnosti  Edenpharma.

Kolostrum Forte

Už je to tady

Nejčastěji se viry přenáší kašlem a kýcháním. Viry pak ulpívají na různých předmětech, kterých se dotýkáme rukama. Jedním z nejčastějších zdrojů infekce je pracovní stůl a počítačová myš – stačí sáhnout třeba cestou z oběda na infikované tlačítko výtahu. Pak usednete ke svému pracovnímu místu a uchopíte myš, za chvíli si promnete unavené oči... Jednou z účinných metod boje proti virózám je tak používání dezinfekčního mýdla.

Pokud nemůžeme při prvních příznacích virózy, chřipky či nachlazení zalézt do postele, přicházejí na řadu pomocníci, kteří nám alespoň trochu uleví. V lékárnách jich najdete nepřeberné množství, na stránkách www.GigaLekarna.cz se vám po zadání volby „Nachlazení“ zobrazí téměř dvě stovky produktů. S léky ale opatrně, například nosní kapky mohou při nadměrném používání spíš uškodit. Lepší je na ucpaný nos používat přípravky na bázi minerální a mořské vody, které přirozenou cestou uvolňují ucpaný nos a zároveň pomáhají očišťovat, zvlhčovat, a tak chránit nosní sliznici.  Na účincích mořské vody je založen například sprej Stérimar, vhodný i pro kojence.

Stérimar

Možná vás překvapí, že pokud vás postihne opravdu silné nachlazení, příčina není ve vašem imunitním systému. Dokonce to může být i opačně. Veškeré projevy nachlazení jsou totiž snahou organismu dostat ze sebe cizorodé látky. Takže když hodně smrkáte a kašlete, je to díky dobré práci imunitního systému, který tak tělo intenzivně zbavuje virů. Ve dnech, kdy je vám nejhůře, je opravdu nejlepší zůstat v posteli a nechat vaše tělo dělat svou očistnou práci. Je to i ohleduplné vůči ostatním.

Jinak se však rozhodně nevyhýbejte pobytu venku, a to ani v sychravém počasí. Podle průzkumů totiž není nachlazení běžnější na podzim a zimě kvůli horšímu počasí, ale proto, že v takovém počasí lidé více tráví čas v uzavřených prostorách, kde se infekce rychleji šíří. Takže tři jednoduché rady před chřipkovou sezónou zní: mít v rovnováze imunitní systém, být co nejčastěji venku na čerstvém vzduchu a při prvních příznacích ulehnout do postele vybaveni osvědčenými přípravky z lékárny.

 



Čtěte na Medicínu:

Antioxidanty a jejich význam pro lidské zdraví

Zdravé vaření – stačí jeden kuchyňský pomocník

Přírodní cesta ke kvalitnímu sexu

Aromaterapie a celulitida