Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Prevence je základ péče

Zubní hygiena vás může zachránit před nepříjemným vrtánímPozdě zubaře honit, když vás bolí chrup. Raději choďte na pravidelné prohlídky k dentální hygienistce a ušetříte si nemalé obtíže i finance.

Většina lidí se stále zubaře bojí, i když dnes s ohledem na technologie vlastně není důvod. Pokud ale zvolíte šikovného dentálního hygienistu, ke kterému budete docházet na pravidelnou prevenci, výrazně se sníží počet zákroků, které budete muset podstoupit rukou stomatologa. A to je přece dobrá zpráva, ne? Problémem České republiky je to, že se stále více než polovina obyvatel na dentální hygienu dívá jako na něco, co je pro život zbytečné. Stačí návštěva zubaře a dost. Jenže zároveň si neuvědomují, že většině obtíží, které se stomatologem řeší, se dá předejít správnou péčí o zuby.

Nepodceňujte prevenci

Dentální hygienistka Radka Pátková, DiS., varuje: „Pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa stále hodně lidí vynechává, pak také, co se týká čištění chrupu jako takového, nepřikládají váhu mezizubní hygieně, což je velká chyba. K prevenci totiž neodmyslitelně patří.“

Ale od začátku: Co vlastně je dentální hygiena?

Je to velmi důležitá součást preventivní stomatologie, díky které lze předcházet celé řadě obtíží.

Pravidelné ošetření trvá od 60 do 90 minut, podle stavu chrupu pacienta a v kombinaci se správným čištěním a s použitím vhodných pomůcek rapidně omezuje vznik zubního kazu, zabraňuje zánětu dásní a vzniku parodontózy. Toto ošetření je plně hrazeno klientem, ale náklady vynaložené 1x až 2x ročně na toto ošetření ušetří mnoho výdajů za implantáty a protetické práce.

Svěřte se do rukou odborníka

Radka Pátková upozorňuje: „Za tím, že je dentální hygiena stále ještě tak trochu popelkou mezi dalšími obory, bych hledala malou osvětu od zubních lékařů, téměř žádnou podporu od zdravotních pojišťoven. Myslím, že by bylo přínosnější, aby zdravotní pojišťovny přispěly na dentální hygienu než na totální zubní náhradu.“

Jak celé vyšetření probíhá?

Dentální hygienistka nejprve zjistí stav vašeho chrupu, následně odstraní zubní kámen a plak ze zubu i zpod dásní a mezizubí ultrazvukem a dočistí pomocí speciálních ručních nástrojů – kyret. Zubní kámen vzniká mineralizací plaku – zubního povlaku a způsobuje mnohá onemocnění, například záněty dásní a odhalování zubních krčků. Odstranit zubní kámen je nezbytné vždy, když je na chrupu přítomen.

Dalším krokem je odstranění pigmentací pomocí přístroje Air-Flow (neboli pískovače), který zaručuje šetrné vyčištění zubního povrchu od bakterií a plaku, včetně různých pigmentací (jako jsou skvrny od kávy, čaje, cigaret, barevných potravin apod.).

Dále neutralizuje povrchy zubu od kyselin. Pracuje na principu vysokého tlaku vody a vzduchu v kombinaci se speciálně granulovaným práškem s různými příchutěmi. Tímto procesem dochází k zesvětlení zubů a klientovi se může navrátit původní bělost zubů a ještě zvýšit pH v ústech tak, aby se pozastavily veškeré demineralizační procesy zubních tkání.

Každé odstranění zubního kamene by mělo končit celkovým leštěním zubů jemnou zubní pastou, díky čemuž se zajistí dokonale hladký povrch zubu – což je další část ošetření, které vás čeká – depurace neboli leštění zubů. Před tímto ošetřením nebo po něm je provedena instruktáž domácí péče o chrup a výběr vhodných pomůcek k domácí péči včetně správných velikostí mezizubních kartáčků.

Upozornění pro rodiče: S dentální hygienou je třeba začít již v dětském věku. Zhruba od 4 let veku dítěte je možné přijít na instruktáž a v případě potřeby již v tomto veku lze odstranit zubní kámen a plak. Dalším problematickým obdobím u dětí (ale i dospělých) může být léčba rovnátky.

Tip dentální hygienistky Radky Pátkové, DiS., závěrem: „Nedejte na reklamu, věřte svému ošetřujícímu odborníkovi. Jen ten je schopný vám vymyslet řešení na míru, přesně pro váš dokonalý úsměv.“ www.erpetmedical.cz



Čtěte na Medicínu:

Babské rady na bolest zubů

Vitamín D v potravinách

Čaj maté povzbuzuje tělo i mysl

Máte problém s pamětí?

Co ohrožuje naše plíce…