Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Vitamín D v potravinách

Význam vitamínu D je pro lidské zdraví nepostradatelný. Kromě toho, že vitamín D zajišťuje optimální vstřebávání vápníku, a potažmo zdravý růst kostí, pomáhá předcházet celé řadě nemocí, od osteoporózy, přes chřipku, až po rakovinu.

Foto: Pixmac.cz

Význam vitamínu D

Význam vitamínu D pro naše zdraví je velký, neboť tato cenná látka zajišťuje správné využití vápníku v těle. Kromě toho vitamín D zvyšuje obranyschopnost (například snižuje riziko nákazy chřipkou) a podle nejnovějších výzkumů dokonce pomáhá předcházet některým druhům rakoviny a vzniku cukrovky.

Vitamín D pro děti

Vitamín D má nezastupitelný význam především v jídelníčku dětí ve vývinu a těhotných žen, a to právě proto, že je společně s vápníkem nezbytný pro zdravý růst kostí a zubů. Kojencům se vitamín D se podává denně od 14. dne věku až do dovršení 1. roku života.

Nedostatek vitamínu D ve stravě může mít za následek zvýšenou lámavost kostí a vznik osteoporózy. Z tohoto důvodu by měli dbát na dostatečný přísun vitamínu D také starší osoby.

Na předávkování pozor

Zdravotní problémy může způsobit nejen dlouhodobý nedostatek, ale také nadbytek vitamínu D, který se může projevovat bolestmi hlavy, anebo ukládáním vápníku do vnitřních orgánů. Předávkování vitamínem D získaným z potravin se však bát nemusíte, k tomu může dojít pouze v případě nadměrného užívání potravinových doplňků.

Zdroje vitamínu D

A jak naše tělo tento důležitý vitamín získává? Významným zdrojem vitamínu D je sluneční záření. Co se potravin týče, na vitamín D jsou bohaté především ryby (zejména makrela, losos a tuňák) a produkty z nich vyrobené (zvláště vysoký obsah vitamínu D mají tresčí játra nebo rybí tuk), dále vaječný žloutek, mléko a mléčné výrobky, dále margaríny, rostlinné oleje, müsli produkty a celozrnné pečivo.  Čtěte na Medicínu:

Vitamín E v potravinách

Vitamín B v potravinách, víte, kdy nám chybí?

Vitamín B12 ovlivňuje naši psychiku

Kyselina listová pro zdraví