Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Vitamín B12 ovlivňuje naši psychiku

Jste poslední dobou často nervózní? Anebo máte dokonce sklon k depresím? Možná to má na svědomí Váš jídelníček, ve kterém chybí dostatek potravin bohatých na vitamín B12.

Foto: Pixmac.cz

Význam vitamínu B12

Vitamín B12 je nezbytný pro správné fungování našeho nervového systému. Kromě toho zajišťuje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni a obnovování buněk sliznice trávicího ústrojí. Nedostatek vitamínu B12 v přijímané potravě  se projevuje nervozitou, sklonem k depresím, nepříjemným mravenčením v konečcích prstů a také problémy se zažíváním. Jeho deficit může dále zhoršovat koncentraci a paměť.

Foto: Pixmac.cz

Potraviny bohaté na vitamín B12

Pokud chceme těmto obtížím předejít, měli bychom pravidelně konzumovat potraviny bohaté na vitamín B12. Jedná se především o potraviny živočišného původu, jako je maso, ryby, vnitřnosti, vejce a mléčné výrobky. Jak vidíte, deficitem tohoto důležitého vitamínu jsou nejvíce ohroženi vegetariáni a také kojené děti vegetariánských matek.

Foto: Pixmac.cz

Vliv deficitu vitamínu B12 na mateřské mléko

Lékaři varují předtím, že nedostatek vitamínu B12 ve stravě matky může negativně ovlivnit nejen vývoj plodu, ale také kvalitu mateřského mléka. Plně kojené děti, které jsou krmeny mlékem s nutričním deficitem vitamínu B12 mohou trpět psychomotorickou retardací.  

Foto: Pixmac.cz

Jeden vitamín nestačí

Zdravotní obtíže způsobené nedostatkem vitamínu B12 mohou trápit také ty, kteří výše uvedené potraviny pravidelně konzumují, a to v důsledku jeho nedostatečného vstřebávání. K tomu dochází především při nedostatku vitamínu B6 a železa. Z toho plyne, že pokud chceme mít zdravé a pevné nervy, měli bychom rovněž dbát na dostatečný přísun ostatních vitamínů a minerálních látek.